Ara 3, 2016
38 Views
0 0

1nm boyutuyla dünyanın en ufak transistörü geliştirildi

Written by

ABD Enerji Bakanlığı bünyesindeki Berkeley Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları yalnız 1nm boyutunda olan transistörü geliştirerek mühim bir vakaya imza attı.

Yalnız 1nm boyutunda!

Hexus’un haberine gore, Berkeley Laboratuvarı’nın bu mühim başarıya imza atak ekibinin başındaki isim olan Ali Javey, transistör boyutlarındaki mühim bir bariyeri aştıklarının ve şimdiye kadarki en ufak transistörügeliştirdiklerinin altını çiziyor.

Bilim insanlarınca geleneksel yarı iletken materyallerinin fizik kanunlarısebebiyle 5nm boyutunda sıkışıp kalacağı düşünülüyor. Öteki taraftan laboratuvarın en yeni materyalleri seçerek minyatürleştirme için fazlaca daha çok alan yarattığı ifade edilmekte.

Anahtar materyaller neler?

Karbon nanotüpler ve molibden disülfür (MoS2) kullanımının en ufak transistörü üretmede anahtar rol üstlendiği söyleniyor ki karbon nanotüpler son dönemde bilim ve teknoloji alanında adından sıkça söz ettirmiş durumda. Örnek vermek gerekirse, IBM bu materyalin potansiyelinin oldukça bilincinde ve kendisini “silikon ötesi geleceğin temeli”olarak tanımlıyor.

Molibden disülfür ise motor yağı olarak kullanılmakta. Elektronlar, 5nm altındaki silikon geçitler içinde hareket ederken tünelleme isminde olan bir kuantum mekanik fenomen sebebiyle kontrolden çıkabiliyorlar. Molibden içindeki ağır elektronlar ise daha ufak geçit uzunlukları ile denetim edilebiliyorlar. Ek olarak molibden disülfür, 0.65nm kalınlığındaki atom seviyesinde ince levhalara kadar ölçeklenebilmekte.

Karbonun tesiri

Geleneksel nano/mikro boyutta biçim oluşturma teknikleri, 1nm yapılar oluşturmada pek iyi değiller. Bunun içinse araştırmacılar sürece karbonu da dahil etmişler. Karbonun 1nm kadar ufak ve oyuk silindirik tüpler şekillendirebilmesi ise daha ileri gidilmesin etkili olmuş. Karbon nanotüp geçitli molibden disülfür, “şimdiye kadarki en kısa transistör” olarak etkili bir halde çalışabiliyor.

Berkeley Laboratuvarı araştırmacıları ticari olarak üretilebilecek bilgisayar çipleri için bu materyallerin kombinasyonu için daha uzun bir yol bulunduğunu da belirtmeden geçmiyorlar. Şu anki başarı ise kavram kanıtlamaanlamında oldukça mühim ve transistörler için artık 5nm sınırlamasının olmayacağı anlamında dikkat çekiyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/1nm-ile-dunyanin-en-kucuk-transistoru-75955
Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: