Ara 1, 2016
42 Views
0 0

3D yazıcıyla çipli kalp üretildi

Written by

Mikrofizyolojik sistemler ya da çipli organlar bilimciler için ilaçların, kozmetik ürünlerinin ve hastalıkların insan vücudu üstündeki etkilerini, hayvanlar üstünde denemeden belirlemenin alternatif bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Sadece bu tarz şeyleri üretmek ve sonrasında veri toplamak masraflı ve vakit alan bir işlem. Şimdi Harvard’lı araştırmacılar, bu cihazları 3D yazıcı ile üretmeye olanak elde eden yeni malzemeler geliştirdi. Entegre sensörler yardımıyla de cihazlardan veriler kolayca toplanabiliyor.

Yaklışık bir USB hafıza boyutundaki çipli organlar canlı insan hücrelerini kullanarak, akciğer, bağırsak, plasenta ve kalp benzer biçimde insan organlarının fonksiyonlarını yansılamak ediyor. Hatta bazı kalp hastalıklarının organda yarattığı tesir de bu yöntemle gözlenebiliyor. Bu teknoloji fazlaca ümit vaat eden bir teknoloji de olsa, çip üretmek duyarlı ve karmaşık bir süreç. Ek olarak veri toplamak için mikroskoplar ve yüksek süratli kameralara da gereksinim duyuluyor.

Harvard araştırmacısı Travis Busbee “Yaklaşımımız, dijital üretimle bu iki zorluğa aynı anda çözüm üretmek üzerineydi. Fazlaca malzemeli 3D baskı için yazdırılabilir mürekkepler geliştirerek, üretim aşamasını otomatik hale getirip cihazların karmaşıklığını artırdık.” diye konuştu.

Dokunun içindeki sensörler de yazdırılıyor

Harvard ekibi altı hususi üretim 3D yazdırılabilir araç-gereç geliştirdi. Bu malzemeler insan kalbi dokusunu içinde ince sensörler olarak şekilde üretmek için kullanılabiliyor. Bunlar tek seferde yazdırılabiliyor ve çip üstündeki değişik bölgelerde değişik dokular kullanılabiliyor.

Ekibin bir öteki üyesi Jennifer Lewis “Birden fazla fonksiyonel malzemeyi geliştirip yazdırılan cihazlarda bir araya getirerek üç boyutlu baskının sınırlarını zorluyoruz. Bu emek verme, platformumuzun ilaç denemeleri ve hastalık modellemelerinde kullanılmak suretiyle tamamen işlevsel çipler geliştirmek için ne kadar uygun bulunduğunun bir göstergesi” diye konuştu.

Uzun soluklu etkisinde bırakır gözlenebiliyor

Cihazların içine baskı esnasında yerleştirilen sensörler araştırmacıların dokuyu vakit içinde incelemesini ve toksinlerin organları uzun sürede ne kadar etkilediğini görebilmesini sağlıyor.

Ekibin lideri Johan Ulrik Lind “Kalp dokusu üstündeki gelişimleri ve hastalığın etkilerini araştırma mevzusunda çoğu zaman araştırmacıların vücuda müdahale etmek haricinde bir seçeneği kalmıyordu. Bu entegre sensörler yardımıyla araştırmacılar devamlı veri toplarken dokular olgunlaşıp gelişebiliyor. Benzer bir halde bu sensörler toksinlerin vakit içindeki etkilerini de gözlemlemeye destek olacak.” diye konuştu.

 

Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: