Kas 14, 2016
31 Views
0 0

‘Ağaçlandırma’ diyerek kiraladı, şantiye kurdu

Written by

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin ağaçlandırma amacıyla kiralanan bir bölümünün, son yıllarda yıldızı parlayan ve oldukça sayıda kamu ihalesini alan YDA şirketinin şantiye alanına dönüştüğü ortaya çıktı.

agaclandirma-diyerek-kiraladi-santiye-kurdu-206979-5-jpg

Belediye ile AOÇ içinde 1 Nisan 2013’te 10 senelik süre için ağaçlandırma amacı ile bir protokol imzalandı. Kızılırmak Mahallesi sınırları içinde bulunan 33 bin 625 metrekare alanın ağaçlandırılması mevzusunda düzenlenen protokolde, alanın sit durumunda olduğu bu yüzden ilke kararlarına uyulması gerektiği bilhassa açıklandı. “Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği arazileri üstünde konut, tecim ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz” hükmü de protokolde yer aldı.

Belediye de şirkete kiraladı

       Ondan sonrasında 12 Haziran 2015’te Belediye ile AOÇ içinde ağaçlandırma protokolü sona erdirilerek, senelik 50 bin 437 TL bedelle kira protokolü imzalandı. Bu protokolde de alanın 2023 yılına kadar ağaçlandırılarak iade edileceği ifade edildi. Sanayi, ticari, konut amaçlı yapılaşma yapılamayacağı yalnız durağan(durgun) olmayacak şekilde konteyner kurulabileceği belirtilerek, protokol ihlaline olanak sağlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nden 10 yıl süre ile fidan üretimi ve ağaçlandırma taahhüdü ile kiraladığı sit alanını alt kira sözleşmesi ile YDA şirketine kiraladı. Şirket, kiraladığı alanı yapımı devam eden inşaat için şantiye alanı olarak kullanmaya başladı. Raporda, bu tespit, “Fidan üretimi ve ağaçlandırma amacıyla kiralanan sit alanına iki kattan oluşan prefabrik ofis binası, üç kattan oluşan prefabrik işçi yatakhanesi, tek kattan oluşan prefabrik yemekhane ve ek olarak depo yapılmıştır. Gene halen yapım aşamasında olduğu görülen çelik konstrüksiyon tanıtım ofisi ve örnek daire inşaatı sözleşme hükümlerine aykırı olarak yapılmıştır” diye ifade edildi.

Uyarmakla yetindi

Sayıştay denetçileri, 27 Ocak 2016’da alanda yaptıkları incelemede, naturel ve zamanı sit alanında alt kiracı olan YDA’nın kiraladığı yerin yanında bulunan konut ve ofis binaları olarak devam eden inşaatın şantiyesi olarak kullanmak suretiyle çelik konstrüksiyon inşaatının devam ettiğini tespit etti.

Belediye Sayıştay’a firmayı uyardığını bildirdi, yalnız firmanın uyarılara uygun işlemleri yapmadığı da raporlara yansıdı.

Article Categories:
Haber · Makale
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: