Ara 7, 2016
22 Views
0 0

Akıllı ev teknolojileri ve sanal gerçeklik, pazarlamacılar için yeni kapılar açıyor

Written by

Geleceğin teknolojileri hayatımızı kolaylaştırmaya devam ettikçe bir taraftan da pazarlamacılar için yeni kapılar açmaya devam ediyor. O şekilde ki yakında bu yazıyı yazarken yaptığım benzer biçimde bir ekran karşısında oturmamıza bile gerek kalmayacak ve devamlı bakmak zorunda kaldığımız ve bizi çevremizden koparan ekranlar olmayacak. Bu tarz şeyleri yazarken tıpkı sizin yaptığınız benzer biçimde gelişen teknolojilerden yola çıkıyorum ve bir fazlaca araştırma ve yazı gelecekte jest, mimik ve hareketlerin temel teknoloji yönetim fonksiyonlarından biri olacağını söylüyor ve bir diğer yanda da akıllı ev sistemleri yardımıyla yaşamımıza “sesle denetim” girecek.

Peki bunlar iyi mi olacak? Aslına bakarsak iyi mi olacağını çoğumuz temelinden kontrol etmeye başladık. Her gün çevremizde biri bizlere sanal gerçeklik gözlüğünü yada yeni bir sanal gerçeklik uygulamasını gösteriyor, konu alıyor ve bizi bu teknolojiye hazırlıyor. Bir taraftan da oyun konsollarında uzun süredir hareket kontrolü ile oyunlar oynamaya alıştık diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde paylaştığım tüm sanal gerçeklik cihazları ile uyumlu çalışan denetim aleti bunun en gelişmiş örneklerinden biri.

Bir fazlaca şirket bu alana yatırım yapıyor ve geliştirilen teknolojiler yardımıyla bu kablolardan ve aparatlardan kurtulmamız o kadar da uzun sürmeyecek diyebiliriz. Kinect ve Oculus entegrasyonuyla çıkan uygulamayı aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz.

Araştırmacılar  2020 yılına kadar 492 milyon jest, mimik ve hareket algılayıcı cihazın yaşamımıza gireceğini tahmin ediyorlar. Hareket sensörleri mevzusunda Kinect bu işin iyilerinden ve Microsoft’un yapmış olduğu emekler bu özelliği Windows bilgisayarlara entegre etmek. Doğal olarak ki burada aslolan sorun bilgisayar üstündeki komutları yönetim şeklimiz değişse de hemen hemen kullanıcı arayüzünde (UI) tam anlamıyla bir değişiklik olmaması. Kısaca bir süre daha mouse ve klavye ile çalışmaya devam edeceğiz fakat bu sırada sanal gerçeklik cihazları küçüldükçe ve hareket sensörleri geliştikçe yeni bir geleceğe adım atabileceğiz.

Bir elimizde jest ve mimiklerle denetim ettiğimiz bir gelecek varken öteki elimizde de ses ile denetim ettiğimiz bir dünya bulunuyor. Burada en büyük ilerlemeler Amazon, Google ve Apple tarafınca geliştiriliyor. Siri ve Google Asistan ile esasen sesli komut vermeye alışmışken Amazon’un Echo ürünü evimizi denetim etmeye hazır durumda. Apple’ın asistanı Siri ise “home kit” ile telefonlardan çıkıp evlerimize girmeye başlıyor.

Amazon’un geliştiricilere sağlamış olduğu imkanlar bir oldukça değişik sesle çalışan uygulamanın çıkmasına ön ayak olmuş bile. Pazarlamacılar yaratıcı yanlarını ortaya çıkararak değişik uygulamalar geliştirmeye başlamış bile. Mesela bir deterjan markası Amazon’un Alexa’sına “nar lekesini iyi mi çıkarabilirim” probleminin soran bir kullanıcıya Alexa yanıt verdikten sonrasında bu kişiye sms yada mail ile Amazon.com’dan satın alma linki gönderilmesini sağlayabilir. Ya da gene Alexa için bir konum bazlı restoran bulma uygulaması geliştiren bir içki markası bir sorgu sonrası size kokteyl tavsiyeleri verebilir. Şu anda bu tarz şeyleri icra eden uygulamalar ABD’da Amazon kullanıcıları için yayınlanmış ve çalışır durumda. Her ne kadar kullanıcı sayıları bir kaç “bin” ile sınırı olan olsa da gelecek için büyük bir adım.

Google benzer biçimde bir veri devi için ise bu vaka oldukça daha keyifli bir hale dönüşecek. Konum, email, arama ve daha bir oldukça datamıza haiz Google geçtiğimiz günlerde Google Asistant uygulaması için geliştiricilerin “ses temelli uygulama” geliştirmeleri için yeni bir api yayınladı. Kısaca Amazon’un Echo’da yaptırmaya başladığı şeyi kendi sisteminde de uygulamaya çalışıyor.

Önümüzdeki dönemde evimizdeki uygulamaların sesli komutlarımızı çözümleme edip sanal gerçeklik gözlüklerimizin önünde bizlere ilgili reklamlar göstermesi ve bizi yönlendirmesi oldukça ihtimaller içinde diyebiliriz. Peki bir bu yönlendirmelerden ne kadar etkileneceğiz? Bilgisayar ekranlarından engelleme uygulamaları kullanırken sanal gerçekliğimizde karşımıza çıkan şeylerin “reklam” bulunduğunu ne kadar algılayacağız ve bizim hayatımızı yönlendirdiklerini ne kadar anlayacağız bunlar da öteki münakaşa mevzuları. Şimdiden sesli komutlara, sual sormalara alışsak iyi olacak.

Article Tags:
·
Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: