Ara 3, 2016
40 Views
0 0

Bilim İnsanları Ispanağı Bomba Dedektörüne Dönüştürdü

Written by

Bilim adamları ıspanak bitkisini, “ufak” bir müdahale ile bomba dedektörüne dönüştürmeyi başardı.

Yapraklarına, ufak tüpler yerleştirilmesi kanalıyla, bitkinin kara mayınlarında bulunan nitro-aromaları biriktirerek, sinyal olarak iletmesi sağlandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nün ( MIT) yazı olarak yayınladığı çalışmaya nazaran, ıspanak yaprakları tarafınca toplanan bu veriler, kablosuz olarak akıllı cihazlara da aktarılabiliyor.

Peki ıspanağı bir bomba dedektörüne dönüştüren bu “ufak müdahale” iyi mi gerçekleşiyor?

Bilim adamları ıspanak bitkisinin istenen sinyalleri verebilmesi için, yapraklarına nano partiküller ve karbon nanotüpler yerleştirdi.

Sinyalleri okuyabilmek için ise yaprağa lazer tutarak, bu nanotüplerin lazer ışığıyla tepkimeye girmesi sağlandı. Bir kızıl ötesi kamera vasıtasıyla da hedef moleküllerin tepkimesi tespit edildi.

Kitlesel saldırılara karşı bitkisel alarm sistemi

BBC’ye konuşan proje sorumlularından Profesör Michael Strano, “Bu yöntemle, bitkileri isteğimiz herhangi bir şeyi belirlemesi için kullanabiliriz” dedi.

Strano, “Bitkiler müdafa sistemi olarak kullanılabilir. Ek olarak toplu alanlara doldurularak ‘terörist faaliyetlere’ karşı da sensör işlevi görebilir” açıklamasını yapmış oldu.

Michael Strano’nun laboratuvarı kısa sürede, gene karbon nanotüpleri aracılığı ile TNT tipi patlayıcıları ve sinir sistemini etkileyen sarin gazını tespit etmeyi başarmıştı.

Kaynak
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-37831039

Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: