Ara 3, 2016
39 Views
0 0

Bilim kurgu, Türk mühendislerin elinde gerçeğe dönüştü

Written by

Türk mühendislerce 8 ayda meydana getirilen ve Türkiye’deki ilk robota dönüşen otomobil olma özelliğine haiz “Letrons”, dans edebiliyor, konuşabiliyor ve kafasını hareket ettirebiliyor.

Gazi Üniversitesi Teknopark‘ta “Letrons” modellerinin ilk örneği ve liderleri olan “Antimon” adlı robotun lansmanında konuşan Letvision Satış Pazarlama Direktörü ve “Letrons”un mühendislerinden Turgut Alpagot, robota dönüşen otomobil hakkında informasyon verdi. Robotun vasıta formundayken mobil hareket kabiliyetiyle interaktif konuşma ve interaktif hareket kabiliyetine haiz bulunduğunu belirten Alpagot, “Antimon’a komut verdiğinizde, Antimon sizi algılayarak elini, kolunu, kafasını oynatabiliyor. Sesli olarak size cevap verebiliyor.” dedi.

Uzaktan kumandayla çalışan Antimon’un eşi benzeri olmadığını kaydeden Alpagot, trafiğe çıkması, robot formundayken yürüyebilmesi, ağzının hareket etmesi benzer biçimde faaliyetlerini daha sonraki dönemlerde yapmayı planladıklarını söylemiş oldu.

“Şov için talep alıyoruz”

Alpagot, Türk Letrons’un tüm dünyada ses getirdiğini belirterek, birçok firmadan talep aldıklarını ve robota ilişik videonun 12 günde 125 bin kez izlendiğini beyan etti.

Trafikten çekmeli otomobil robot haline geldi

Letrons’un yapılmış şekline ilişkin de informasyon veren Alpagot, ilkin trafikten çekmeli bir vasıta edindiklerini, tamamıyla içini boşalttıklarını, dış kaportasını parçalandıklarını, sonrasında ise içine metal bir iskelet tasarladıklarını, metal iskeleti açılır kapanır hale getirerek, son olarak iskeletin üstünü giydirdiklerini söyledi.

12 kişilik mühendis ekibi ve 4 kişilik destek personelinden oluşan 16 kişilik bir ekiple Letrons’u yaptıklarını kaydeden Alpagot, projeyi 8 ayda tamamladıklarını söylemiş oldu. Mobil olarak hareket eden Letrons’un saatte 20 km hıza ulaşabildiğini ve konuşabildiğini vurgulayan Alpagot, “Ben karşısına geçtiğimde ‘Merhaba ben Antimon sen kimsin’ dediğimde bana liderlerini anlatması ve sizin sorduğunuz soruya anlık olarak yanıt vermesi Antimon’un artıları.” dedi.

48 değişik eklemi hareket ediyor

Antimon’un eklemleri, omuzları, kolları, bilekleri ve parmakları olmak suretiyle 48 değişik ekleminin hareket ettiğini belirten Alpagot, “Boynu ve kafası aynı oynuyor ve kafası otonom şekilde oynuyor.” dedi.

AA
Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: