May 14, 2016
27 Views
0 0

Bir Mimar Kariyer Planını Nasıl Yapmalıdır?

Written by

Kariyer planı yapmak her meslek grubu için yeni başlayanlarda çok önemli bir husustur.İnsanların gelecekte ne olmak istedikleri için şimdiden planlar yapması anlamına geldiğini kısaca söyleyebiliriz.

Özellikle mimarlar için kariyer planlaması son yıllarda mezun sayısının fazla olması, iş olanaklarının ve sahasının daralması nitelikli bilgiye sahip kimselerin işe alınmasında – iş kurmasında oldukça önem arzetmekte.

Peki henüz yeni mezun olmuş bir mimar için örnek bir kariyer planı nasıl olabilir bir düşünelim;

  • Öncelikle kendini, mesleğini ve sektörünü tanıması için bir yılın ilk çeyreğini geçmeyecek süre için orta çaplı bir ofiste işe başlayabilir.
  • Sonrasında yine bir yıla yakın bir süre için şantiyenin tadına bakabilir.
  • Bu iki deneyimden hangisi kendisi için daha uygun ise (uygunluk göreceli evet ama insan kendini en iyi tanıyan varlıktır.Uygunluktan kastım mesai saatlerini hangisinde daha verimli kullandığını , daha üretken olduğunu ölçümlemek)
  • Çok fazla iş değiştirmek, bir başka işe başlayacağınız zaman işveren için cazip görünmeyecektir.Yani kimse 2 – 3 ayda bir iş değiştirdiğini öğrenen birini işe almak istemez.

Kariyer planınızı yaparken acele kararlar vermeyin.Uzun soluklu deneyimler üzerinden yola çıkın ve adımlarınızı sürekli 5 – 10 yıllık dilimler için atın.

Kendinize mesleki rol model olarak kendi şehrinizden en az 2 3 kişiyi belirleyin.Onların hikayelerini dinleyin, onların gittiği yoldan gitmeyi deneyin.

Para kazanmak için çalışıyoruz bu doğru, ama tecrübeyi parayla satın alamazsınız.Bunu unutmayın..

Büyük projelerin geliştirilme süreçlerine tanıklık etmeye çalışın.Ya da geliştirilme süreçlerine ilişkin doneleri elde etmeye çalışın, böylelikle bilgi dağarcığınız genişleyecektir ve adımlarınızı daha cesaretli bir şekilde atarsınız.

Pek çok araştırmaya göre çoğu kişinin işi öğrenmek yerine para kazanmayı tercih ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.Bir istisna olduğunuzu düşünüyorsanız şu anketi yanıtlayabilirsiniz 🙂

 

Article Categories:
Anketler · Makale · Yorum
Ezgi ÖZGENTÜRK
http://www.mimarlar.org/@ezgi

Eskiz meraklısı, aynı zamanda uyurgezer..Mimarlık dünyasına dair önemli sektörel gelişmeleri kendi yorumuyla okuyucularına sunuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: