Nis 24, 2016
145 Views
0 0

Büyük Ve Kurumsal Firmalarda Mimar Olmanın 10 Dezavantajı

Written by

Mimarlar mezun olduktan sonra çeşitli aşamalardan geçerler.Bu aşamalardan ilki kariyer planlarını henüz yapmamış olanlar için nasıl bir firmada çalışacakları sorusuna cevap arama safhasıdır.

Bu yazıda büyük bir firmayı tercih eden mimarların yaşayabilecekleri sıkıntılardan dem vuracağım.

Şimdi öncelikle mimarların iş alanlarıyla alakalı günümüzde oldukça geniş seçeneklerin yer aldığını belirtmek gerekir.Ayrıca bu söylediklerim tamamen kişisel görüşlerim olup taban tabana zıt örneklerine de rastlanabilir.Sonra kavga etmeyelim bunu önceden belirtmiş olalım.

Şimdi büyük ve kurumsal firmalarda mimar olarak çalışmanın ne gibi devavantajları olabileceğini maddeler halinde sıralayalım.

1)Bir sürü patronunuz olur, gelen giden eksik olmaz ve iş yükünüzün az olmasına karşın sorumluluğunuz yüksek olur.

2)Hesap vereceğinizi pek çok üstünüz olur.Bu size bir proje için kararsız kaldığınızda ya da bir konuda tereddüte düştüğünüzde büyük sıkıntı duydurur.

3)Adınız, yeteneğiniz ya da daha önceki kariyeriniz iş yerinizin kurumsal kimliği altında tek celsede eriyip gider.Bir makinenin senkron çalışan çarkları misali artık sizin bir öneminiz kalmaz ve firmanın işleri konuşulmaya başlar.

4)Kendinizi falanca firmanın falanca departmanında çalışan bir mimar olarak tanıtmak zorunda kalırsınız.Bu o işten ayrılsanız bile uzun yıllar adınız ”falanca firmada çalışan şu mimar vardı ya..”  şeklinde kalır.

5)İnsanlarla tanışıp kendi işinizi kurma yolunda geniş yollar katedeceğinizi düşünseniz bile bu böyle olmaz.Aksine büyük ve kurumsal firmalardan ayrıldıktan sonra kendi işini kurmaya çalışan mimarlar büyük sıkıntılar yaşar.

6)Muhasebe, personel işleri, idari konular, teknik personel artık yoktur kendi iş yerinizi açtığınızda.Daha önceki şirketinizde departmanlar arası sık diyaloglar ve herkesin kendine tanımlı bir sorumluluk alanının olması iş tanımını kısıtlarken şimdi kendi işyerinizde her işe siz koşacaksınız.Bu bakımdan oldukça yorucu ve acıklı bir iş serüvenine eğer daha önce kurumsal firmada çalışıp şimdi kendi iş yerinizi açmak istiyorsanız atılmak üzere olduğunuzu  bilmelisiniz.

7)Daha önce çalıştığınız firmadaki devasa işlerden ufak tefek kırık sırık almak istiyorum derseniz de bu da imkansız..Yıllardır kökleşmiş diyalogları ve dostlukları kırıp sizin ofisinize bu müşteriler gelmez.Boşa çırpınmayın.

8)Çalışma ortamı, yemek saatleri, haftasonu tatilleri ve düzgün mesai saatleri artık son bulmuştur.Tuvalete gidecek vaktiniz için Yaradana Şükür edeceksiniz.

9)Özgürsünüz..Ama artık her ay hesabınıza yatan düzenli bir maaşınız da yok demektir (!)

10)O kadar prestijli işten sonra size kendi referanslarınızı sorduklarında belki çalıştığınız firmada bütün yükü sizin çekmenize karşın o işleri söyleyemeyeceksiniz.

Bunlar büyük ve kurumsal firmada mimar olarak çalışan bir kişinin kendi iş yerini açma aşamasında karşılaşabileceği ufak ama can yakıcı dezavantajlardı.

::Peki siz ne düşünüyorsunuz büyük firmalarda mimar olmak konusunda?

Article Categories:
Makale
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: