Kas 25, 2016
38 Views
0 0

Çamlıca’ya Camiye Mimarlardan Sert Tepki

Written by

Çamlıca Tepesi’ne En Azca 6 Minareli Cami

Çamlıca Tepesi'ne En Az 6 Minareli CamiÇamlıca Tepesi’ne tüm İstanbul’dan görülecek bir cami yapmayı planladıklarını açıklayan Başbakan’ın camiyi yapması için gönlündeki isim belli oldu. Başbakan’ın isteğiyle projenin başına getirilen Kahramanmaraş Belediyesi İmar Müdürü Hacı Mehmet Güner, Çamlıca’ya 6 minareli bir cami meydana getirecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tüm İstanbul’dan görülecek” diye tanımladığı Çamlıca Tepesi’ne yapılacak caminin ayrıntıları belli oluyor. Kahramanmaraş’ta yapmış olduğu Abdülhamit Han Camii’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafınca fazlaca beğenilmesi üstüne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşavirliği’ne atanarak İstanbul’a aktarma edilen Mimar Hacı Mehmet Güner, 20 gündür çizimini yapmış olduğu projeyi Milliyet Gazetesi’nden Gürkan Akgüneş’e söyledi: “Proje büyüklük olarak oldukça iddialı. Ecdadın yaptığından da geniş kubbe kullanacağız. Minareleri dünyadaki en yüksek cami olacak. Medine-i Münevvere’yi (Minaresi 105 metre) bile geçeceğiz. Minimum 6 minare olacak fakat bir sürpriz de olabilir.”

BAŞBAKAN’IN İSTEĞİYLE PROJENİN BAŞINDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mayıs’ta Üsküdar’da katılmış olduğu bir açılışta, Çamlıca Tepesi’ne tüm İstanbul’dan görülecek bir cami yapmayı planladıklarını açıklamıştı. Erdoğan’ın gönlündeki camiyi meydana getirecek isim de belli oldu. Kahramanmaraş Belediyesi İmar Müdürü Hacı Mehmet Güner, Başbakan’ın isteğiyle projenin başına getirildi.

Mimar Güner’in Çamlıca Camii’nin mimarı olmasına uzanan süreç geçtiğimiz mayıs ayında Erdoğan’ın Kahramanmaraş ziyaretiyle başladı. Maraş’ta gezdirilmiş olduğu Abdülhamit Han Camii’ni fazlaca beğenerek mimarının kim bulunduğunu öğrenen Erdoğan caminin mimarını da bulmuş oldu. Erdoğan’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşavirliği’ne atanarak İstanbul’un yolunu tutan Güner, ortalama 20 gündür 3 kişilik ekibiyle beraber cami projesini çiziyor. Kendileri için kiralanan hususi bir ofiste çalıştıklarını özetleyen Güner, projeyle ilgili şunları söylemiş oldu:

2-3 AY İÇİNDE TOPLARIZ

Proje için bakanlık müşavirliğine atandım. Projeyi biz hazırlıyoruz. Ekip başı benim. Yeni mimar dostlar aldık. Onlar da bana destek oluyorlar. Müellif mimar benim. Başbakan projeyi bitirmenin 2 yıl süreceğini söylüyor, 2-3 ay içinde toplarız inşallah.

YENİ BİR PROJE

Her proje kendine özgü olur. Mimari projelerde benzetmek isterseniz her camiyi birbirine benzetebilirsiniz fakat her mimar projesini tekrardan hazırlar. Bu da o şekilde bir proje, yeni bir proje. Değişik olacak doğal olarak. Bir ihtimal Sultanahmet’e, bir ihtimal Selimiye’ye, bir ihtimal herhangi bir eski Osmanlı Selahaddin Camii’ne benzeteceğiz fakat yeni bir projedir. Birbirinin aynısı olmaz. Her proje kendi içinde tekrardan hazırlanmış olur.

KLASİK TARZDA, 15 BİN METREKAREDE

Klasik tarzda olacak. Neticede cami yapıyorsunuz, kubbesiz minaresiz olmaz.

İddialıyız. Başbakanımızın basında açıklamış olduğu bilgiler çerçevesinde hareket ediyoruz. 15 bin metrekare civarında bir yapıt olacak inşallah.

Çizimler başlayalı 20 gün falan oldu. 1,5 -2 ayımızı daha alır. Kolay değil büyük ve mühim bir proje yapıyorsunuz.

BAŞBAKAN’LA GÖRÜŞMEDİM

Başbakan’la görüşmedim ben. Şu ana kadar asla karşı karşıya gelmedik. Yalnız bakanlıkta görevlendirildim. Caminin fazlaca beğenilmiş olduğu bilgisini de sayın bakanımız (Erdoğan Bayraktar) verdi. Görüştük onunla. Kahramanmaraş’ı ziyarete geldiler. Yalnız “Beraber çalışabiliriz” dedi. 1 hafta sonrasında teklif edilince reddedemedim.

MARAŞ’TAKİ CAMİ 17 SENE SÜRDÜ

Kahramanmaraş’taki Abdülhamit Han Camii ilk camiim. Ondan sonra Rahmet Camii ve Otogar Camii’ni yaptık fakat o ölçekte yaptığımız ilk cami. Ötekiler çağıl. Abdülhamit Han’ın yapıldığı arsa o vakit belediyenindi. Teknik Üniversite mezunuyum. O ölçekte bir camiyi sadece benim yapacağım kanaati oluştu ve öylece başlamıştım. Onun hikayesi 1994’e gider. 17 yıl sürdü o cami. Tamamen hayırseverlerin desteğiyle yapılmış oldu o yüzden uzun sürdü. Bir eylem ilgilenmiş olduk, 15-16 yıl gönüllü olarak.

BİR ANDA GÖZÜMÜZÜ İSTANBUL’DA AÇTIK

Fazlaca güzel bir duygu. Reddedemedim aslına bakarsan, düşünün doğrusu apar topar “Hadi istiyoruz seni” diyince bakanımız… Aniden gözümüzü İstanbul’da açmış olduk. Ev arıyoruz şimdi burada. Ailemi getiremedim.

İzin lüzumlu değil. Buranın üst ölçek planları bakanlık tarafınca onaylandı. Planları bakanlık yapmış. “Projeye başla” dediklerinden bu yana 25 gün oldu. Herhalde alt yapısı bitmiştir.

MİNARELERİ EN YÜKSEK OLACAK

Büyüklük olarak iddialı. Ecdadın yaptığından da geniş kubbe kullanacağız. Minareleri en yüksek olacak. Medine-i Münevvere’yi bile geçeceğiz. Kendi proje konsepti içinde çıkıyor esasen o yükseklikler. Minareler en yüksek minare olacak, kubbe ölçüleri en geniş olacak. Yapılmışlar içinde. Dünyadan bahsediyorum. Bu zamana kadar en yüksek olan 105 metreyle Medine-i Münevvere’nin minareleri. Bizimki onu geçiyor inşallah. İddialı bir proje.

EN AZ 6 MİNARELİ OLACAK

Minare sayısı sürpriz. Orada da bir iddiamız olacak. İlerleyen safhalarda ortaya çıkacak. Minimum altı minare olacak.

Çamlıca’ya Camiye Mimarlardan Sert Tepki

Çamlıca'ya Camiye Mimarlardan Sert TepkiHaber bilgileri için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Article Categories:
Nasıl Yapılır? · Tartışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: