May 30, 2016
27 Views
0 0

Danimarka’da kendi kendine yeten köy tasarladılar

Written by

Danimarka’lı effekt mimarlık firması, kendi kendine yetebilen bir toplum için gerekli bilimsel verilerin ve teknolojinin hazırda olduğunu, yalnızca bu bilginin mimariye ve şehir planlama sürecine dahil olması gerektiğini ileri sürüyor.

Bu noktada harekete geçen firma kendi yiyeceğini ve enerjisini üretebilen bir köy tasarladı: ReGen Köyü. önümüzdeki yaz inşaatına başlayacağı duyurulan proje temelde 5 prensip üzerine kuruldu.

Enerji üreten evler… Kapı önünde yapılabilen organik meyve-sebze üretimi… Yenilenebilir enerji üretimi ve bunun barındırılması… Su ve atık geri dönüşümü… Yerel toplulukların güçlü hale gelmesi sağlanacak. Güneş’ten elde edilen elektriğin evlerde kullanılan pasif ısıtma ve soğutma yöntemleri sayesinde bütün köye yeteceği iddiasında olan firma, ailelerin kendi meyve ve sebzelerini üretebileceği ortak kullanıma açık seralar yapılacak.

s_1758_3

BİRÇOK MEYDAN BARINACAK

Paylaşımın da bu noktada sahnesine çıktığı köy birçok meydan barındıracak. Elektrikli araç şarj istasyonları ve topraksız tarım yapılan dikey tarlalar bu meydanlarda bulacak.

Ortak yemek ve oyun alanlarıyla, öğrenim merkezleri bulunacak köyün sakinleri ortak bir su deposuna ve “atıktan-kaynağa” sistemlere sahip olacak.

x_7764

YAŞAM ALANLARI BAŞTAN TANIMLANACAK

Plan ve proje sahibi firmanın ortaklarından Sinus Lynge, “Modern yaşam tarzımız tamamen sürdürülemez noktada ve bu durum acil olarak çözümler bulmamızı gerektiriyor. [Gerekli] teknoloji halihazırda var, bütün olay bilimi günlük hayatın mimarisine adapte etmekte… Gezegene gelecek 3 milyar insanı düşünürsek yaşam alanlarını baştan tanımlamanın zamanı geldi.” ifadelerini kullandı.

Article Categories:
Haber · Teknoloji · Videolar
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: