May 6, 2016
25 Views
0 0

Dr.Deniz Aslan’dan Yeşil Çatılar Üzerine Seminer

Written by

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te gerçekleştirilen Yeşil Çatılar Seminerine dair ufak notlar paylaşmıştım.Neleri öğrendiğimi ve neleri bilmediğimi öğrendiğimi ifade etmiştim.Henüz okumadıysanız bu yazıya geçmeden önce o yazıyı hatırlamak isteyenlere de şuradan paylaşmak isterim.

Şimdi o yazının sonunda da belirttiğim üzere seminerin ikinci yarısında DS Mimarlık kurucularından Yüksek Peyzaj Mimarı Dr.Deniz Aslan‘nın sunumundan öğrendiklerimi paylaşabilirim.

Öncelikle Peyzaj mimarlığı hakkında çiçek böcek uzmanı ziraat faaliyeti yürüten kimselerin mesleği olduğunu düşünen bir mimar olduğumu anladım. 🙂

Çünkü Deniz bey’in tasarımlara yaklaşımı ve sunumu esnasında Türkiye’nin en önemli konut projelerinde imzasını tasıdığı uygulamalarını ağzım açık izledim.Gerçek manada işin ehli ve kanımca eşine ender rastlanan bir uzmanlık sahibi olduğu kanısına vardım.

Yaklaşımlarından doğaya en yakın olanı tercih etmek olgusunun öne çıktığını sezimledim.Herşeyin düzgün şekilde bir arada olması, düzensizliğin getirdiği düzenin daha efdal olduğu fikri bir hayli önem arzediyormuş.

Neyse, Deniz bey’in mimarlığına olan hayranlığımı belki başka yazılarda sizlerle paylaşabilirim.Ancak teknik anlamda hazneme katılan önemli notları sizlere maddeler halinde vermenin zamanı artık geldi..

 • Kat bahçelerinin ve bitkilendirilmiş çatıların sınıflandırılmasında intensif – extensif tanımlamaları kullanılıyormuş.
 • Yeşil çatı uygulamalarında toprak derinliğinden ziyade yataydaki süreklilik çok daha önemliymiş.
 • Yeşil çatılarda , bitkilendirilmiş olanlarında budama faktörü çok önemliymiş.Sık ve cüretkar budamalar yapılarak sağlıklı uygulamalar elde edilebiliyormuş.

zorlu-center-mimarı-kim

 • Zorlu Center Projesi mimari – peyzaj ve diğer detaylar bakımından belkide Dünya çapında başarılı bir proje – zorlayıcı bir proje imiş.Bunu kendi söylemiyor, tamamen benim görüşüm!
 • Sulamanın en bilinçsiz en fazla yapıldığı ülkelerden biri Türkiye imiş!
 • Türkiye’de konut geliştiriciler başta olmak üzere, çoğunluğun arzuladığı peyzaj biçimi ”çim” den ibaretmiş.Oysaki Çimler en fazla su ihtiyacı olan örtülerden biriymiş.Şöyle ki; İstanbul’da metrekareye 7 lt, Gaziantep’te 9-10 lt lere kadar düşüyormuş.
 • Teras çatılarda agresif köklü bitkiler tercih edilmemeliymiş.
 • Kat bahçelerini de genel manada yeşil çatılar gibi düşünebilirmişiz.Toprak derinliği için 25 – 30 cm oldukça yeterli bir yükseklik imiş.

Deniz Aslan bey’in cümlelerinden notlarıma yansıyan bazı başlıkları da şöyle sıralayabilirim..(Bilmiyorum benim ilgimi çekmiş ki yazmışım)

 •  ”Ulus Savoy konutları hayatımın en zor projesiydi.2000 ‘e yakın detay – nokta detayıyla boğuşmak zorunda kaldık..”
 •  ”Her ne şekilde olursa olsun toprak altı damlama  – sulama sistemini hep tercih etmişimdir..”
 • ”Sarmaşıklar dururken , dikey bahçeler neden?” (bu arada sarmaşıkların 30 – 40 metreye kadar uzayabildiklerini öğrendiğimde gözlerim ayrılmıştı..)
 • Arıların neslinin tükenmesi önümüzdeki 30 yılın konusu olacak..Hollanda’da arı yetiştirilmesi yeşil çatılı yapılarda Belediyeler nezdinde teşvik kapsamında değerlendiriliyor.
 •  ”Yoncalar üzerine basılabilir bir örtücüdür..”
 • ”Yeşil çatılar yeşil renk demek değildir!”
Peyzaj_Deniz_Aslan

Dr. Deniz Aslan

Deniz bey’in sunumundan oldukça etkilendiğimi belirtmeliyim.Teknik, entelektüel ve oldukça faydalı bir dinleti olmuştu.Başka bir vakitte mutlaka kendileriyle tanışmak ta isterim 🙂

Tasarım anlayışı olarak özgürlükçü, doğaya mümkün olan en yakın biçen tercih eden bir mimar olması , kendi tasarım anlayışıma da oldukça benzeşmiş durumda..

Yeşil çatılar ile ilgili gerçekleştirilen bu etkinlikten aldığım sertifikayı diğerlerinin arasında ayrı bir yere yerleştireceğim.Green architecture ve sürdürülebilirlik kapsamındaki herşey artık ilgi alanıma daha fazla giriyor!

Article Categories:
Teknik
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: