Kas 24, 2016
39 Views
0 0

Dünyanın En Tatlı Mimari Harikası: Dalgalar Vurdukça Müziğe Dönüşen Merdivenler

Written by

2005 senesinde 70 metre uzunluğunda bir kıyı şeridi tekrardan inşa ediliyor. Iyi mi bulunduğunu görünce yüzüne gülümseme yayılmayan insan yok 🙂

Hırvatistan’ın Zadar şehri, 2. Dünya Savaşı sonrası oldukça hasar almış ve sonrasında çarpık düzenlemelerle bozulmuş bir kent.

Tekrardan düzenlenmeden ilkin bu sahil şeridi, düz bir beton kıyıdan ibaretti.

Mimar Nikola Bašić ise 2005 senesinde bu çirkinliğe, dünyanın en güzel şeylerinden birine dönüşecek bir “dokunuş” bıraktı.

Dünyanın en büyük “org”una dönüşen bu kıyıya, artık dalgalar vurdukça geriye fazlaca hoş bir müzik bırakıyor. Hatta adı da “Deniz Orgu” 🙂

Aslına bakarsak suyla meydana getirilen müzikler mevzusunda Deniz Orgu, bir ilk değil. Antik Yunan’da da buna benzer “hydraulos” adlı bir müzik aleti vardı.

Deniz Orgu, kafasını dinlemek isteyenler, dostlarıyla zaman geçirmek isteyenler ve sevgililer için eşi olmayan bir tecrübe sunuyor.

Her şeyden 1-2 dakika uzaklaşıp Deniz Orgu’na kulak vermek için önden buyurun 🙂

Her şeyden 1-2 dakika uzaklaşıp Deniz Orgu’na kulak vermek için önden buyurun :)Her şeyden 1-2 dakika uzaklaşıp Deniz Orgu’na kulak vermek için önden buyurun 🙂

Ses kaydı elimin altında olsun diyenler de buraya!

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Haber · Malzeme · Nasıl Yapılır? · Tasarım
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: