Ara 3, 2016
38 Views
0 0

Dünyanın İnsan Gücüyle Çalışan En Süratli Taşıtı: Eta

Written by

Aerovelo’nun tasarladığı Eta, saatte 144 km’ye çıkarak üstün derece elde etti ve dünyanın en süratli bisikleti unvanını aldı.

Bigumigu’nun haberine gore; Aerovelo adlı Kanadalı mühendislik şirketi tarafınca tasarlanan bisiklet Eta, Dünya İnsan Gücü Hız Yarışması‘nda geçtiğimiz yıl 140 kilometre hıza çıkarak üstün dereceli kırmıştı. Bu yıl aynı yarışta ilkin saatte 142 kilometre hız üstün derecesi egale edildi. Peşinden yarışmanın son gününde Eta ekibi bu rekoru geliştirerek saatte 144 kilometreye çıkardı. Eta’nın bu yarışlar sırasındaki sürücüsü Aerovelo’nun kurucularından Todd Reichert idi.

Eta’nın 144 kilometre hıza erişmesi için pedalla üretilmesi ihtiyaç duyulan güç, ortalama 3 tane ampülü aydınlatabilecek güce eşit. Bu durum insanoğlunun aklına, “Elektirikli otomobil fikrinden vazgeçip pedalla ulaşıma ağırlık verdiğimiz bir gelecek mi yaratmalıyız?” sorusunu getiriyor.

Sürücü için kullanımı zor bir bisikletmiş izlenimi yaratsa da ağırlık merkezinin alçakta olması, jilet benzer biçimde incecik tekerlekleri, hafifliği ve hızı aslına bakarsak kullanım kolaylığı yaratıyor. Bilhassa hafifçe bir taşıt olması hedeflenen Eta, ortalama 25 kilogram ağırlığında. Aerovelo’ya gore, Eta’nın karbon fiber dış yüzeyi havanın aerodinamik direncini pek oldukça ana akım otomobilden 100 kat daha iyi kesiyor. İçine yerleştirilmiş 2 video ekranı, sürücünün yolu görebilmesini sağlıyor. Eta’nın tekerleklerinin dönüş hızı basit bisikletlerin 3 katı ve dakikadaki devir sayısı 1200 rpm’e kadar çıkabiliyor.

Eta ile bu yıl son olarak yakalanan başarı saatte 144 km hız rekoru oldu. Gelecek yıl saatte 145 km hız sınırının zorlanması umut ediliyor.

Kaynak
http://bigumigu.com/haber/dunyanin-insan-gucuyle-calisan-en-hizli-tasiti-eta/

Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: