Ara 6, 2016
32 Views
0 0

Ev ve mekanlarda tasarım trendleri!

Written by

Plus Kitchen, Beyaz Fırın, Konya Petek Pastanesi ve benzeri firmalara marka oluşturma ve geliştirme, iç mekan tasarımı, yazışma tasarımı alanlarında multidisipliner hizmet verenKarbon Görsel İletişim ve Mimarlık Hizmetleri’nin Kurucularından Selen Selviler Özüekren, 2016 yılınıın tasarım trendlerini aktardı;

1.Canlı fakat sakinlik veren renkler ön planda

Neşeli ve enerji veren renkler mobilyadan duvar renklerine halıdan dekoratif aksesuarlara kadar geniş bir alanda karşımıza çıkıyor. Hayatımızı yönlendiren hızla gelişen teknolojinin aksine sakinlik arayışımızı tamamlayan renkler tercih ediliyor.

2.Tasarımlarda baskın tarzlar içeriyor

Bir taraftan sakinlik elde eden renkler tercih edilirken öteki taraftan yürekli renk kullanımları ile karşılaşıyoruz. Cesareti vurgulayan renkler baskın bir ifade ile birleşerek olgun ve tok bir görüntüyle tasarımlarda yerlerini alıyor. Matisse ve Picasso’nun renklerinin kombinasyonu benzer biçimde düşünebiliriz.

3.Bu yıl 80’ler ve 90’lar oldukça moda

Bu yıl Retro trend konumunu koruyor. Yalnız moda olduğu dönemler değişiyor. 60’lar ve 70’lerden ziyade 80’ler ve 90’ların hareketlerine, ışıltısına, geometrik vurgusuna ve ifade tarzına dönüş var.

4.Artizan ürünler dikkat çekmeye devam ediyor

El yapımı, handmade ürünler son yıllarda fazlaca tercih ediliyor. Bu durum mobilyadan, aydınlatmaya kadar geniş bir yelpazeye yansıyor. Hatta, ürün ambalajlarında da bu artizan duruş devam ediyor.

5.Geometrik desenler ile illüzyona hazır olun

Geometrik desenler ve soyut çizgiler, tüketicinin dikkatini maksimum çekebilmek için iluzyona varan düzeyde kullanılıyor. 2016, markaların kendilerini ilustratif otantik bir grafik dil ile farklılaştıracağı bir yıl olacak. İllüzyon yaratan markalar, tüketicilerin olmak istedikleri benzer biçimde hissettirmeye itina gösterecek.

6.Naturel ürünler revaçta

Son dönemlerde doğaya dönüş benzer biçimde naturel ürünlere olan talep de artıyor. İçeriğinde naturel maddelerin kullanıldığı mobilyaları, ev takıları bu yıl da tesirini devam ettirecek.

7.Mekanik aydınlatmalar ile fark yaratın

Duvarlarda sakin ve canlı renkler tercih edilirken mekanik aydınlatma yada orta sehpalar mekanlara değişik bir hava katacak. Bilhassa metal yada metalik renkler bu yıl aydınlatmalar da tercih edecek.

Her yıl yeni tasarımlar, renkler evlerimizde, ofislerimizde hatta giysilerimizdeki yerlerini alıyorlar. 2016 senesinde belirli tasarım anlayışının devam etmesinin yanı sıra daha yürekli tasarımlar ve sakin, canlı renkler öne çıkıyor.

Article Categories:
Ev Dekorasyon
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: