Kas 27, 2016
56 Views
0 0

Fütüristik yapılar Geleceğin Mimari Tasarımları Hakkında Bilgi Veren Yapılar

Written by

Fütürizm nedir

“İş ve yaşam için pozitif yönde gelecek tasarımına fütürizm ve bu tür bakış açısını benimseyenlere fütürist denir.

FUTURISTIK EVLER

Futuristik kendi zamanına nazaran ileriyi öngörebilen, ilerici- çağıl çizgiler taşıyan anlamına gelir.

Mimarlıkta ve Mimarlık, insan yaşamının içinde geçeceği mekan/mekanları oluşturmak/üretmek amacı ile, yapı/yapı gruplarını kapsayan fiziki çevreyi tasarlamak uğraşına verilen isim. Bu çevre kırsal yada kentsel olabileceği şeklinde, yapıları yada mekanları kuşatan yakın dış çevre de mimari tasarımın kapsamına girer. Mekan, içinde yaşamın gerçekleştiği fizik ortam olarak tanımlanabilir. Mekanın oluşabilmesi ve üretilebilmesi için yapılara, yaşamın her gün artan çeşitliliği göz önüne alınırsa, oldukça karmaşık bir

tasarımda kullanılan terimdir. Ek olarak son zamanların ötesinde düşünceleri olan filozofların düşünceleri için de kullanılır.

FUTURISTIK MIMARLAR VE YAPILARI

DRAGON FLY

indirimages-1images

“Dragon Fly” ekolojik şehri New York New York için tasarlanan 132 kattan oluşan “Dragon Fly” ekolojik şehrinde sığır ve kümes hayvanları, 28 değişik ziraat ürünü güneş enerjisi ve yağmur suyu ile yetiştirilecek.

Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut tarafınca nüfus artışına paralel olarak gıda kıtlığına alternatif olarak tasarlanan yeni yüzyılın dev çiftlik projesi, metropol yaşamın ortasında insanlığa tekrardan doğa yaşamını yaşama fırsatı verecek.

Distopik Çiftçilik

Manhattanda Distopik Çiftçilik Eric Vergne projesi Distopik Çiftlik, böcek yuvası biçiminde, tarla, işçi evleri ve pazaryerleri ile karşıt politik grupları bir araya getirmeyi öngörüyor.

concept-architecture-9

Singapur merkezli tasarım şirketi Design Act Benim Hayalim, Bizim Vizyonumuz konseptini 2010 World Expo Singapur Pavyonu Yarışması için hazırladı.

704726

Değişik sıralarda yerleştirilen küpler pikselleşmiş görünümlü heykelimsi bir bina yaratıyor ve dijital bir bulut benzer halde algılanıyor.

images-2

Libeskind’in projesi

704732704731

Yeni Dünya Tecim Merkezi 11 Eylül 2001 tarihinde terorist saldırı sonucu yıkılan Dünya Tecim Merkezi’nin yerine Libeskind’in projesinin inşa edilmesine karar verildi.

Yıkılan kulelerden daha yüksek olması planlanan  Libeskind’in projesi Tamlandığında dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde bulunduran Petronas Kuleleri’ni 541 metrelik yüksekliği ile geçmiş olacak.

No Man‘s Land

704734704735

Temiz Su, Temiz Enerji ve Rahatlık Mimarlık Orta Doğuda barışı sağlayabilir mi? No Mans Land konsepti ile New York merkezli mimarlık ofisi Phu Hoang Office su kontrolü ve rekreasyon, seyyah çekme ve yenilenebilir enerji şeklinde çözümler sunuyor.

No Man’sLand konsepti ile New York merkezli mimarlık ofisi Phu Hoang Office su kontrolü ve rekreasyon, seyyah çekme ve yenilenebilir enerji şeklinde çözümler sunuyor. .

No Man’slnd tasarımı ada ağlarından meydana geliyor ve havadaki su moleküllerinden saf içme suyu elde eden, yapay bir takımada oluşturuyor.

THE ORIGAMI

704738

Görünmez İç/Dış Mekan Yaşam Alanı Dikey yapılar inşa ederek, kentsel konutların yaşanabilirliği arttırılırken hem de her bir yaşayan için kafi yeşil alan da açılabilir.

704740

Dokulu ekran iç mekanı gölgelendirirken dışarıdan da görüntüyü acayip kılıyor.

704739

Punta Umbria Pavilion

704741704742

Yeşil ve Çağıl Bir Fuar ve Sergi Alanı İspanyol tasarım ekibi MRDP Arquitectos, alanın maksimum kullanımıyla, etkinlikler olmadığında bile canlı olabilen fuar ve sergi alanı tasarlamak istedi.

Punta Umbria Pavilion tasarımları kentsel bir meydana, saf, kısa boylu ve su geçirmeyen yeşil bir çatının altına yerleştirildi.

DINAMIK

704744

Dinamik, Rüzgar Enerjili 360 Aşama Döner Kule İtalyan mimar David Fischer, Dinamik Gökdeleni, 80 katın her biri sözlü bir komutla dönebilecek şekilde tasarladı. 

704745704746

Finscher’ amacı aynı oda içinde istenildiği benzer halde gün doğumu ve gün batımının izlenmesini sağlamaktı.

Her iki katın arasına yerleştirilen bir rüzgar türbini ile (toplamda 79 tane) ve güneş panellerinden sağlanan enerji ile dönme eylemi 3 saat içinde gerçekleşebiliyor. Neredeyse tamamı prefabrike olan yapının 2010 da tamamlandı.

SKY-Terra Towers Gökyüzü Şehri Projesi

704748704750

Bu gökyüzü şehrinde havuzdan kuş parkuruna, oyun alanlarından hamam, amfi tiyatrodan şehri parklarına kadar birçok değişik unsuru barındırıyor.

Projenin bir güzel yanı günümüzde yüksek binaların arasına sıkışıp kalan ve güneş görmeyen şehir parklarının bu gökdelen şehir ile birlikte güneş alabilecek olması. Ek olarak bu mimarinin diğeri özelliği altında bulunan binaların güneşini oldukça fazla kapatmıyor olması.

704751

Birimler içinde ki ulaşımın bisiklet yolları ve küçük elektrikli araçlarla sağlanması projede kabul edilen diğeri çevreci önlemler içinde yer ediniyor

Songjiang Hotel

704754

Su Dolu Bir Madendeki Aden Çinde, Şanghayın derhal dışındaki Songjiang bölgesinde bulunan bir çukurun su ile doldurulmasıyla ortaya çıkan tesiri altına alan manzarayı Atkins Design, Songjiang Hotel in tasarımı için kullanıyor.

Yenilikçi tasarımda yeşil çatı, jeotermal enerji ve su altı restoran ve konuk odaları benzer halde özellikler içeriyor

Su doldurulan çukurda, yüzme, su sporları, tırmanma ve bungee jumping benzer halde aktiviteler gerçekleştirilebiliyor.

704758704756

The Venus Project

704760

Sürdürülebilir Küresel Sivilleşme Emek vermesi Önümüzdeki yüzyıllarda karşımıza çıkacak olan küresel ısınma, artan nüfus ve diğeri sorunlarla başa çıkabilmek amacıyla bazıları, gezegenin ve insanların faydası için teknolojiyi ve kaynakları en iyi şekilde değerlendirmeyi öngörüyor.

Venus Project de, yepyeni bir dünya görüşü ve tekrardan tasarlanan bir kültürden bahsediyor. Deniz kıyısında, toplu taşıma ve kamusal tarlaların içinde tasarlanan yuvarlak formlu, milyonlara ev sahipliği yapabilen metropoller, bizi politika, yoksulluk ve savaşın ötesine taşıyacağı söylenen bu karmaşa ve düşsel düşüncenin yalnız küçük bir parçasını oluşturuyor

704762

Deniz kıyısında, toplu taşıma ve kamusal tarlaların içinde tasarlanan yuvarlak formlu, milyonlara ev sahipliği yapabilen metropoller, bizi politika, yoksulluk ve savaşın ötesine taşıyacağı söylenen bu karmaşa ve imgesel düşüncenin yalnız küçük bir parçasını oluşturuyor.

Article Categories:
Analiz · Malzeme · Mimarlık tarihi · Tasarım · Teknik · Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: