Ara 3, 2016
41 Views
0 0

Hasta yiyeceklerini artık robotlar taşıyacak

Written by

SDÜ’den mezun olan 6 mühendis, hastanelerde hasta yiyecekleri ile sterilizasyon malzemelerini el değmeden ameliyathanelere taşıyabilecek robot geliştirdi.

Süleyman Demirel Üniversitesi‘nden (SDÜ) mezun olan 6 mühendis, Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından almış olduğu 100 bin liralık destekle, telefondan yönlendirilebilen ve hastanelerde hasta yiyecekleri ile sterilizasyon malzemelerini el değmeden ameliyathanelere taşıyabilecek robot geliştirdi.

Proje yürütücüsü Ferdi Alakuş, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, geçen yıl elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun bulunduğunu ve öğrenciliği döneminde dostlarıyla beraber çeşitli alanlarda robot teknolojisine uygun olarak bir fazlaca ürün geliştirdiklerini söylemiş oldu.

Mezun olduktan sonrasında daha endüstriyel robotlar hayata geçirmeye karar verdiğini ifade eden Alakuş, bu amaçla 5 mühendis arkadaşı ile SDÜ Göller Bölgesi Teknokent’inde bir şirket kurduklarını söyledi.

100 bin liralık “tekno girişim” desteği

Firmanın kurulmasının peşinden hedefledikleri robotu yapmak için çalışmalara başladıklarını ifade eden Alakuş, daha ilkin yaptıklarını elektrikli araçlar ile robot sistemlerini birleştirerek, hastanelerde hasta yiyecekleri ile sterilizasyon malzemelerini el değmeden ameliyathanelere taşıyabilecek bir robotik vasıta tasarladıklarını kaydetti.

Bu kapsamda hazırladıkları “otomatik yönlendirmeli vasıta sistemi” projesini geliştirdiklerini dile getiren Alakuş, söz mevzusu projeye Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından 100 bin liralık “tekno girişim” desteği aldıklarını kaydetti.

Aracın AR-Ge ve prototip çalışmalarının bittiğini vurgulayan ve ilk testlerde aracın başarıya ulaşmış şekilde geçtiğini özetleyen Alakuş, “Aracımız, hastanelerde ameliyathane ile sterilizasyon odası içinde, ecza deposu ile ecza odaları içinde, hastalara yiyecek dağıtılmasında kullanılabilecek. Vasıta, çizgi izleyen robot şeklinde tasarlandı. Hastane koridorlarına ve asansörlere yerleştirilen çizgileri takip edecek vasıta, yazılan kodlarla verilen talimatları yerine getirecek.” dedi.

AA

Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: