Kas 16, 2016
32 Views
0 0

Hepimizin Fotoğrafını Taşıdığımız, Fakat Kendisini Tanımadığımız Bir İsim: Mimar Kemalettin Bey

Written by

Günümüzde kullanılmakta olan 20 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde Mimar Kemalettin Bey’in fotoğrafı mevcuttur. Bu sebeple aslına bakarsak Kemalettin Bey’in fotoğrafını cüzdanımızda taşıyor ve alışveriş yaparken birilerine uzatıyoruz. Peki fotoğrafını bilmeden yanımızda taşıdığımız bu şahıs aslına bakarsak kimdir ve faaliyetleri nedir?

İlk Yılları

Kemalettin Bey, 1870 senesinde Bahriyeli bir Subay olan Ali Bey ve Sadberk Hanım’ın evlatları olarak İstanbul-Kadıköy’de dünyaya geldi. İlköğretimine İbrahim Ağa Okulunda başladı. Ortaokula, babasının görevi dolayısıyla gittikleri Girit’te adım atmak mecburiyetinde bırakıldı. Ondan sonra İstanbul’a geri döndüklerinde eğitimini burada tamamladı.

Hendese-i Mülkiye Yılları

Kemalettin Bey ortaokul eğitimini başarıyla tamamladıktan sonrasında, devrin en fazla gelecek vadeden okullarından birisi olan Hendese-i Mülkiye’ye kısaca günümüz İstanbul Teknik Üniversitesine girdi. 1891’de buradan birincilikle mezun oldu. Kemalettin Bey başarıya ulaşmış öğrencilik kariyeriyle, Alman hocalarından August Jachmund’un gözüne girmişti.  Aynı yıl onun asistanı olarak üniversitede işe girdi.

Yüksek Eğitim Yaşamı

1895 yılına gelindiğinde ise Kemalettin Bey mimarlık eğitimini daha yüksek safhalara çıkartmak istiyordu. Bu sebeple Almanya’da Berlin-Charlottenburg Teknische Hochschule’ye doğrusu günümüz Berlin Teknik Üniversitesine gönderildi. Kemalettin Bey 1900 senesinde eğitimini tamamlayarak yeniden İstanbul’a döndüğünde, hocası Jachmund da Almanya’ya geri dönmüştü. Böylece Kemalettin Bey, hocasından boşalan makama oturmaya hak kazanmıştır.

Mimari Faaliyetleri

Kemalettin Bey hem üniversitede ders vermekte hem de yeni tasarımlarda bulunmaktaydı. 1908 senesinde Osmanlı Mimar Ve Mühendis Cemiyetini kurdu. Doğu Demiryolları Şirketi için tam dört tren garı tasarladı. 1915 sonrasında I.Dünya Savaşı sebebiyle faaliyetleri bir süreliğine geriledi. Daha sonraki yıllarda Mescid-i Aksa’nın restorasyon görevini üstlendi. Cumhuriyet’in ilanı sonrasında başkent Ankara’nın planlanma ve inşa faaliyetlerine yoğunlaştı.

Mimar Kemalettin Bey’in Vefatı

Osmanlı’nın son periyodu ve Cumhuriyet’in ilk periyodunun en mühim baş yapıcılarından olan Kemalettin Bey bununla beraber Neoklasik Türk Üslubunun öncülerindendi. Tüm ömrü eğitim ve çalışmakla geçen Mimar Kemalettin Bey, 13 Temmuz 1927 tarihinde başkent Ankara’da beyin kanaması sonucu vefat etti. Bugün mezarı İstanbul’da Beyazıd Camii’nde bulunmaktadır.

Kemalettin Bey’in Ülkemize Kazandırdığı Mimari Eserlerden Birkaçı

Filipe Garı, Bulgaristan

Çapa Fen Lisesi, İstanbul

Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası, Ankara

Mescid-i Aksa Restorasyonu, Kudüs

Ankara Palas, Millet

Vedat Tek’in projelendirmesiyle başlanmış olan binayı, son şekliyle Mimar Kemalettin Bey tamamlamıştır.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Mimarlık tarihi
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: