Mar 5, 2016
184 Views
0 0

İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Nasıl Bir Meslektir?

Written by

İç mimarlık mesleği çoğunlukla ülkemizde dekorasyon bölümü ile karıştırılmakta.Bu durum iç mimarlarımızın pek hoşuna gitmese de, mesleklerimizin kamu nezdinde bilinirlikleri açısından hiç iç açıcı değil.

İç mimarlık mesleği de tıpkı mimarlık gibi 4 senedir.Hazırlık ile beraber 5 yıla çıkabilmektedir.

Hemen her mimarlık fakültesinde eğitimi verilmektedir desek yanlış birşey söylemiş sayılmayız.Vakıf üniversitelerinde ücret olarak baktığımız zaman da mimarlık mesleğinden çok ta farklı tarifeler görüldüğü söylenemez.Aksine bazı üniversitelerde bu bölüm için daha fazla ücret talep edilmekte..

İç mimarlık bölümünde ne tür dersler anlatılır?

Temel tasarım dersi, el becerileri ile 3 boyutlu düşünme yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz , dahası bir konuya veya bir olguya farklı persfektiflerden bakmayı öğrenebileceğiniz derslerin yanı sıra , bazı okullarda kumaşlar, deriler ve kaplama materyallerini konu alan malzeme dersleri de detaylıca verilmektedir.

Her iç mimarlık öğrencisi de tıpkı mimarlık öğrencileri gibi mezun olduktan sonra kendi iş yerlerini açarak çalıştırabilmektedir.Henüz yeni mezun bir iç mimarın kendi iş yerini açması çoğu mesleki otoriteye göre yanlış bulunmakta.Çevre faktörü, tecrube faktörü ve bunlar gibi nedenlerden dolayı belirli bir süre birilerinin yanında çalışmakta fayda görülmekte.

İç Mimar Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Yeterlilikler Nelerdir?

Aslına bakarsanız çoğu fakülte gibi mimarlık ve iç mimarlık için de söylenecek şeyler hemen hemen aynı.İç mimarlık mesleğine tutkuyla sarılmak, araştırma yapmaktan hoşlanmak, malzemenin yapısını incelemek ve fotoğrafçılık alanına ilgi duymak noktasında başarıya ulaştırıcı çeşitli faktörler de bulunmaktadır.

Herşey bir yana iç mimarlık mesleğinde de görsel hafızanın yüksek olması ve estetik düşünceye olan farklı yorum getirme kabiliyetleri de çok önemli.İnsanlar iç mimarlara niçin iş verir?

Farklılık yakalamak, özgün olmak, dahası ”falanca iç mimarla çalıştık..” demek için..

İç mimarların giyim kuşam konusunda da mimarlardan daha enerjik, daha sempatik ve daha sevilesi yanlarının olduğunu tespit ettim 🙂 .

Sizce iç mimarlık mesleğinin geleceği nasıl olacak?.İç mimarlık mesleğini tercih etmek isteyenler için söyleyeceğiniz şeyler veya önerileriniz var mı?.İç mimar olmak için gereken niteliklerden benim unuttuklarımı da eklemek isterseniz lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Article Tags:
·
Article Categories:
Makale
Ezgi ÖZGENTÜRK
http://www.mimarlar.org/@ezgi

Eskiz meraklısı, aynı zamanda uyurgezer..Mimarlık dünyasına dair önemli sektörel gelişmeleri kendi yorumuyla okuyucularına sunuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: