Kas 27, 2016
46 Views
0 0

İstanbul’un En Meşhur Mimari Eserlerini Sembolize Eden Emek vermeden 12 İllüstrasyon

Written by

Genç grafik tasarımcı ve illüstratör Zeynep Kanlı, İstanbul’un en meşhur mimari eserlerini sembolize etmiş olduğu ‘Landmarks of İstanbul’ adlı çalışmasından 12 enfes görsel.

1. Galata Kulesi

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, Beyoğlu/İstanbulYükseklik: 63 m

Açılış zamanı: 1348

Mimari biçim: Romanesk mimari

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kule. 528 senesinde inşa edilen yapı, şehrin mühim sembolleri arasındadır. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir

2. Haydarpaşa Garı

Adres: Kadıköy, İstanbulAçılış zamanı: 1872

Mimari biçim: Neo-Rönesans Mimarisi

Telefon: (0216) 348 8020 Mimarlar: Helmut Cuno, Otto Ritter

Haydarpaşa Garı, 1908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. Gar, TCDD’nin ana istasyonudur. İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’de bulunur.

3. Ayasofya

Adres: Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, Fatih/İstanbulYükseklik: 55 m

Mimari biçim: Bizans mimarisi

Kullanım amacı: Müze

Mimarlar: Trallesli Anthemius, Miletli İsidoros, Trdat the Architect

Ayasofya, İstanbul’da zamanı bir müze. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafınca, 532-537 yılları aralığında İstanbul’un zamanı yarımadasındaki eski kent merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedralidir.

4. Kız kulesi

Adres: Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbulAçılış zamanı: 1110

Yapım başlangıç zamanı: 1110

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere mevzu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer edinen ufak adacık üstünde inşa edilmiş yapıdır.

5. Topkapı Sarayı

Adres: Sultanahmet, Fatih / İSTANBULMimarlar: Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Acem Ali, Davud Ağa, Sarkis Balyan

Mimari tarzlar: Osmanlı mimarisi, Barok mimari

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 senelik tarihinin 400 yılı süresince, devletin yönetim merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşamış olduğu saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamıştır.

6. Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi

Adres: Gümüşsuyu, Tak-ı Zafer Cd., 34437 Bölme/İstanbulMustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul’da Bölme Meydanı’nda kurulu, opera, bale, tiyatro, konser ve kurultay amacı ile kullanılan içinde bir sergi salonu ve beyazperde da bulunan yapıdır.

7. Ihlamur Kasrı

Adres: Ihlamurdere Cd., BeşiktaşMimar: Nigoğos Balyan

Ihlamur Kasrı Beşiktaş ve Nişantaşı arasındaki vadide yer edinen Ihlamur Mesiresi’ndeki kasırdır. Buraya Abdülmecit tarafınca Nigoğos Balyan’a “Tören Köşkü” ile “Maiyet Köşkü” olarak adlandırılan iki kasır yaptırılmıştır.

8. St. Antuan Katolik Klisesi

Adres: İstiklal Cd. No:171, 34433 Beyoğlu/İstanbulSt. Antoine Katolik Kilisesi İstanbul’un en büyük ve cemaati en geniş Katolik Kilisesi’dir. Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi üstünde Galatasaray’dan Tünel’e doğru giderken sol tarafta bulunur.

9. Boğaziçi Üniversitesi

Adres: Bebek, 34342 Beşiktaş/İstanbulBoğaziçi Üniversitesi ya da özetlemek gerekirse BOUN, İstanbul, Türkiye’deki bir devlet üniversitesi. 16 Eylül 1863’te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafınca Robert Kolej adıyla kuruldu.

10. Hürrem Sultan (Haseki) Hamamı

Adres: Cankurtaran Mh., Ayasofya Meydanı No:2, Fatih/İstanbulHaseki Hamamı, İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii içinde yer edinen zamanı Türk hamamı. Hamam, I. Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafınca, 1556-1557 yılları aralığında devrin meşhur mimarı Sinan’a yaptırılmıştır.

11. Sultan III. Ahmed Çeşmesi

Adres: Sultanahmet, Fatih / İSTANBULTopkapı Sarayı’nın giriş kapısı ile Ayasofya içinde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın önerisiyle III. Ahmed tarafınca Perayton adlı bir Bizans çeşmesinin yerine inşa ettirilen çeşmedir. .

12. Sultan Ahmet Camii

Adres: At Meydanı No:7, 34122 Fatih/İstanbulAçılış zamanı: 1616

Yükseklik: 43 m

Mimar: Sedefkâr Mehmed Ağa

Article Categories:
Listeler
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: