Kas 14, 2016
31 Views
0 0

İzmir Opera Binası Sonunda İnşa Ediliyor

Written by

       İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden gösterilen haberde opera binası için 15 Aralık’ta yapım ihalesine çıkılacağı açıklandı.

23-jpg-jpeg-jpg

        2010 senesinde Ulusal Mimari Yarışması ile projesi belirlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası için 15 Aralık’ta yapım ihalesine çıkılıyor. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin alanda inşa edilecek opera binası,  Cumhuriyet tarihindeki “opera sanatına hususi” ilk yapı olacak. İhale sürecinin tamamlanmasının peşinden, 2017 yılının ilk aylarında inşaat çalışmalarında ilk kazma vurulacak. İzmir, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin arkasından Avrupa’nın en önemli sanat binalarından birine daha kavuşmuş olacak.
 07-jpg-jpeg-jpg
       Yapıda 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve görüntüler, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi, prova salonları, opera kısmı, bale kısmı, 350 seyirci kapasiteli avlu-açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, yönetim kısmı, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araç kapasitesine haiz otopark yer alacak. Tesis averaj 73 bin 800 m²’lik inşaat alanına haiz olacak.
21967_20161111094956_s456705-jpg
Binanın ön fuaye olarak adlandırılan kısmı ise kitapçısı, opera dükkanı, bistrosu ve bilet gişesi ile tüm gün açık tutulan toplumsal bir mekan olarak tasarlandı. Fuayenin önünden geçen yol üstünde otopark, toplu taşıma durağı, otomobil ve taksi cepleri düzenlenecek. Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı giriş olacak. Bilet kontrolünü takiben vestiyer, asansörler ve ana fuayeye çıkan geniş merdivenlere ulaşılacak. Ana fuaye denizden gelen düzlemin yükselerek yapının içine girmiş olduğu yer olarak planlandı. İrtifadan dolayı deniz ile arasındaki mesafenin görsel olarak kapanmasıyla bu bölüm körfez manzarasına açılacak. Sahnenin ardında, arazinin derinliğinin izin verdiği seviyede düz ayak yapılandırılmış üretim alanı olacak. Buradaki ofisler, atölyeler, emek harcama ve prova odaları bir avlu çevresinde toplanacak. Değişik girişlerden beslenen bu bölümde iç atriumlar oluşturulacak, çalışanlar için sosyalleşme imkanları yaratılacak.
Article Categories:
Haber
Ezgi ÖZGENTÜRK
http://www.mimarlar.org/@ezgi

Eskiz meraklısı, aynı zamanda uyurgezer..Mimarlık dünyasına dair önemli sektörel gelişmeleri kendi yorumuyla okuyucularına sunuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: