Mar 30, 2016
85 Views
0 0

İzmir’in Gösterişli Binalara İhtiyacı Yok

Written by

Kocaoğlu, 8500 yıllık tarihi olan İzmir’in doğal güzellikleri, ören yerleri, insan zenginliğine sahip olduğunu, çölde kent yaratan ülkelerin yaptığı gibi yüksek binalarla kendini tanıtmaya ihtiyacı olmadığın söyledi.

Başkan Kocaoğlu, ” Bir proje yap ki kenti uçursun! Bir bina yap ki dünyanın her yanında görmeye gelinsin. Bir köprü yap ki! gibi söylemler olduğuna dikkat çekerek ” Bunlar çölde bir kent yaratan ülkeler için geçerli olabilir. 8500 yıllık kentin doğal güzellik, ören yerleri insan zenginliğine baktığımızda İzmir’in çok para harcanarak yapılan binalara, gösterişli binalara ihtiyacı olduğu kanaatinde değilim. İzmir’in Efes’i, Bergama’sı, çok sayıda ören yeri, tarihimiz var. Bunları insanlığa belli oranda, belki de yüzde 10-15 oranında sunmuşuz. Bunları ayağa kaldırmamız gerekiyor.

Mükemmel bir yüksek bina yaparsınız Avrupa’nın en yükseği olur. Ardından, biri çıkar daha yükseğini yapar. Bunun sonu yoktur. İzmir kalkınması için bunlara ihtiyacı olan kent değildir” dedi.

Article Categories:
Haber
Pınar BETTEN
http://www.archizula.com

Sanat tarihine ilgi duyan Pınar, kitap sever, hayvansever aynı zamanda archizula'da mimar - tasarımcılar için faydalı şeyler paylaşıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: