Ara 3, 2016
38 Views
0 0

Kirli havayı bir yüzüğe hapsettiler

Written by

Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde, havadaki kirliliğe yol açan partikülleri emen bir sistemle, kirli havadan kıymetli taşlar üretiyor ve bu taşlardan bilezik ve yüzükler üretiyor.

Roosegaarde, soluduğumuz havayı temizleyip yeniden solunabilir hale getirmek amacıyla 7 m yüksekliğindeki ‘Temiz Hava Kulesi’ni yaratmış. Kule en üst noktasından emdiği kirli havayı arıtıp, 6 kenarındaki çıkışlardan temiz halde yeniden ortama salıyor. Saatte 30 bin m3 kirli havayı temizleyebilen kule, bunu yapabilmek için kaynağını temiz enerjiden alan 1400 watt elektrik harcıyor.

SADECE HAVAYI TEMİZLEMİYOR, DEĞERLİ TAŞLAR DA ÜRETİYOR

Bu hava filtresi, yalnız havayı temizlemiyor, ek olarak kıymetli taşlar üretmek için de kullanılıyor. elde edilmiş kir ve atık sıkıştırılarak bilezik ve yüzüğe dönüştürülüyor. Bu sayede de kampanyayı destekleyenlere yaptıkları bağışın bir geri dönüşü anlamında hediyeler gönderiliyor.

HAVADAKİ KİRLİLİĞE NEDEN OLAN PARTİKÜLLERİ EMEN BİR SİSTEME SAHİP

Roosegaarde’nin duman emek vermesi, yer altında konuşlandırılmış bakır bobinler vasıtasıyla bir elektrostatik alan oluşturup havadaki kirliliğe yol açan partikülleri emen bir sisteme haiz. The Smog Free Project adlı proje, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Roosegaarde’nin stüdyosunda başlatıldı. Ortalama 7 metrelik hava temizleme aletinin beyaz konik dış yüzü, hastanelerde kullanılan hava filtresinin teknolojisi ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Sadece Roosegaarde’nin geliştirdiği vakum fazlaca daha büyük ölçekli olma hususi durumunu taşıyor. Tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan hava temizleme kulesi, tepesinden çekmiş olduğu kirli havayı yanlardaki yüzeyler üstünden salıyor.

BİR TOST MAKİNESİ KADAR ENERJİ İLE ÇALIŞIYOR

Ortalama bin 400 watt’lık enerji tüketimi ile bir tost makinesi kadarenerji kullanan kule, şehirlerde temiz hava alanları oluşturmak için oldukça ideal bir teknoloji benzer biçimde görünüyor. Projenin ekonomik sürdürülebilirliğine bağlı olarak Rotterdam şehrinden başlamış olacak olan proje, hava kirliliği ile başı dertte olan Pekin, Paris ve Los Angeles benzer biçimde şehirlerde denendikten sonrasında tüm dünyaya sulunulacak.

YÜZÜĞÜN İÇİNDEKİ SİYAH KÜP, YÜZDE 42 KARBON BARINDIRIYOR

Bu modüler sistem, saatte 30 bin metreküp kirli havayı temizleyerek hava içinde bulunan ufak partikülleri alternatif bir kullanımı bulunan değişik maddelere dönüştürebiliyor. Bu işlem yardımıyla kirlilikten arındırılmış pozitif partiküllerle yüklü hava atmosfere salınıyor. Böylece salınan hava içinde bulunan pozitif yüklü iyon partikülleri, kendilerini inceltilmiş toz tanelerine tutundurarak bu moleküllerin kulenin içine hapsolmalarını sağlıyor. Toz partiküllerinin toplanmasının peşinden elde edilmiş siyah renkli toz kendi içinde yüzde 42 karbon barındırıyor ve kolaylıkla toz kömür ile karıştırılabiliyor. Kickstarter’da projeye fon talebi oluşturan Roosegaarde, ortalama 113 bin euro biriktirerek büyük bir zorluğun üstesinden gelmeyi başardı. Projenin geliştirilmesi halen devam ediyor.

Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: