Kas 20, 2016
38 Views
0 0

Kışanak: ‘Mimar Sinan Kafatası Olmadan Yatıyor’

Written by

Kışanak: ‘Irkçılığın En Hayasız Hali’

Kışanak: 'Irkçılığın En Hayasız Hali'CHP’li Birgül Ayman Güler’in sözlerine BDP’li Kışanak’ın tepkisi sert oldu.

Sulh ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, isim vermeden CHP milletvekili Birgül Ayman Güler’in açıklamalarını sert sözlerle eleştirdi. Güler’i özür dilemeye çağıran Kışanak, ırkçılık ve ayrımcılığın fena bir hastalık bulunduğunu belirterek Güler’in bundan kurtulması için yardım istemesi icap ettiğini altını çizdi.

Kışanak, Paris’teki katliam mevzusunda Ömer Cenup’in bağlantıları mevzusunda hükümetin izahat yapmasını istedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Kışanak, İstanbul’da Ermenilere yönelik saldırıyı hatırlatarak “Azca sayıda kalan Ermenilere saygılı olmamak, onların can güvenliğini korumamak, güvenli bir ortamda, rahat bir ortamda yaşamalarını sağlamamak bu ülke için bir ayıptır ve utançtır.” dedi. Herseki Ermenilere haiz çıkmaya çağıran Kışanak, saldırıları kınadı ve olayın arkasını bırakmayacaklarını beyan etti.

Bir CHP’li milletvekilinin ırkçı ve ayrılıkçı bir konuşmayı Meclis kürsüsünden yaptığını hatırlatan Kışanak, “Bu cümlenin kendisi ırkçılıktır; Türklerle Kürtlerle eşit değildir. Cümleler, kimlikler içinde hiyeraji kuruyor ve bunun adı ırkçılıktır. Hepimiz eşittir, en azından bunun kuramsal olarak savunulması gerekiyor.” dedi.

“IRKÇILIĞIN, AYRIMCILIĞIN BİLİMSELLİĞİ OLABİLİR Mİ?”

“Irkçılığın, ayrımcılığın bilimselliği olabilir mi?” diye soran Kışanak, açıkça kışkırtıcılık yapıldığını ve nefret suçu işlemeye çağrı edildiğini kaydetti. Yapılacak tek şeyin yapılanlar karşısında utangaç, pişman olunması ve özür dilenmesi icap ettiğini dile getiren Kışanak, yardım istemesi, toplumsal, ruhsal destek istemesi icap ettiğini belirterek ırkçılıktan insanoğlunun kurtulması icap ettiğini altını çizdi.

CHP’den ırkçı ve ayrımcı zihniyetle hesaplaşmaya çağıran Kışanak, bunu yapmaması halinde politik bir erkek oyuncu olamayacağının altını çizdi. Bu zihniyetle hesaplaşması icap ettiğini belirten Kışanak, Kılıçdaroğlu’nun hesaplaşmada birinci derecede görevli bulunduğunu beyan etti. Kışanak, aksi halde ‘umumi müfettişlik’ görevinin geri getirilip bu milletvekilinin de buraya atanmasını istedi. “Türklerle Kürtler, Alevilerle Sünniler eşit haklara haiz olacaklar mı olmayacaklar mı? Sorun burdadır.” diyen Kışanak, bir Türk, çocuğunu sabah Türkçe eğitim veren okula gönderebilme hakkına sahipse, bir Kürdün de sabah çocuğunu Kürtçe eğitim veren okula gönderme hakkına haiz olması icap ettiğini beyan etti. Kışanak, ırkçılık ve ayrımcılıkla sadece eşitlik temelinde savaşım edilebileceğine dikkat çekti.

“ÖMER GÜNEY’İN BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKARILMALI”

Paris’te 3 PKK’lı kadının infazı konusunu da değerlendiren Kışanak, tutuklanan Ömer Cenup’in Türkiye’ye fazlaca kez gelip gittiğini beyan etti. Ömer Cenup’in kim bulunduğunu AK Parti hükümetinin yanıtını vermesi icap ettiğini dile getiren Kışanak, cinayetteki görevi, Türkiye’deki bağlantılarını ortaya çıkarmanın hükümetin sorumluluğu bulunduğunu kaydetti. Bu mevzuda kamuoyuna informasyon verilmesini isteyen Kışanak, Paris cinayetinin aydınlatılması için ne yapıldığını sordu.

“Eğer bu cinayetin aydınlatılması mevzusunda birşey yapmadıysanız, bu sizi zanlı yapar.” diyen Kışanak, Paris’teki cinayetin aydınlatılması mevzusunda AK Parti hükümetinin Kürt sorununu çözme mevzusunda ve derin devletle hesaplaşmayı isteyip istememe mevzusunda turnosol kağıdı görevini göreceğini söylemiş oldu.

“SURİYE’DE ESED’İN OLMADIĞI 7 KENTİ TÜRKİYE DESTEKLEMELİ”

Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren Kışanak, Suriye’de 7 kentte Esad güçlerinin bulunmadığını, halkın kendi imkanlarıyla yönettiğini ve Türkiye’nin buraları desteklemesi icap ettiğini beyan etti. Bu kentlere yönelik bir engelleme uygulandığını dile getiren Kışanak, hükümetle görüşmeler yaptıklarını sadece bir mesafe alamadıklarını, ambargonun kaldırılması icap ettiğini aksi halde kendi imkanlarıyla topladıkları yardımlarla kapıya dayanacaklarını söylemiş oldu.

Haberin Tamamı İçin: http://www.sondakika.com/haber/haber-kis…

29 Ocak 2013, 16:51Kışanak: ‘Mimar Sinan Kafatası Olmadan Yatıyor’

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında ‘devlet yönetimindeki tekçi zihniyeti’ eleştirdi. Kışanak, 1930’lu yıllardaki ‘Türk ırkının kafatasını tespit etme’ çalışmalarına atıfla, ‘Mimar Sinan kafatası olmadan yatıyor’ dedi.

BDP Genel Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP ’li Birgül Ayman Güler’in sözlerine tepki gösteren Kışanak, “CHP artık içeride bazı dengeler kuracağım kaygısı ile bu ırkçı zihniyetle yaşayamaz. CHP’nin bu ülkenin sorunlarını çözme mevzusunda rolünün olmayacağı kanıtlanmış olur. Bu zihniyetle devam ederse CHP’nin bu ülkenin siyasal geleceğinde tesiri olması imkansız” dedi.
Kışanak, “Irkçılığın en deli hali insanların renklerine kafataslarının yapısına nazaran kıymet biçmeye nazaran yaklaşımdır. Mimar Sinan mezarında kafatası olmadan yatıyor. Şundan dolayı kafatasını alıp bilim adına ölçmeye çalıştılar. İşte bu ırkçılığın en hayasız halidir. Bunu bilimsel kılıfa dökmeye kalkışmak bu anlama gelir. O cümlede ırkçılık ve ayrımcılığın ötesinde vahim durum var. ’Hücum halinde olacağız’ diyor. Bu cümlenin izah edilebilir yanı yoktur yapılacak olan yanlış yaptım yanlış duygulara haiz oldum diyerek insanlardan yardım istemesi gerekir. Özür dilemesi bu ırkçılıktan kurtulmak için toplumsal ruhsal yardım alması lazım. Biz bu imkanı ona sunalım. Biz bunu oldukça bireysel bir kişinin yaklaşımı olarak görmüyoruz. Türkiye’nin son 100 senedir yaşamış olduğu sorunların temelinde bu zihniyet var. Herkesi Türkleştirmek için kurulmuş zihniyet var” diye konuştu.

“BU IRKÇI ZİHNİYETLE YÜZLEŞMEK GEREKİR”

“Bu ırkçı zihniyetle yüzleşmek gerekir” diyen Kışanak şunları söylemiş oldu: “Bu yüzden aslına bakarsak kim bilir bu işe pozitif bakacak tek nokta var ise bu derin ırkçılığı bu cümlelerle açık etmiş olduğu için bu yönden bakabiliriz. Türkiye’nin gündemine getirmiştir. Bu mevzuda CHP’ye mesuliyet düşüyor. CHP artık içeride bazı dengeler kuracağım kaygısı ile bu ırkçı zihniyetle yaşayamaz. CHP’nin bu ülkenin sorunlarını çözme mevzusunda rolünün olmayacağı kanıtlanmış olur. Bu zihniyetle devam ederse CHP’nin bu ülkenin siyasal geleceğinde tesiri olması imkansız. Olsa olsa 1930’lu yıllardaki otomobil modeli benzer biçimde, örneklik benzer biçimde orada kalır.”

” KILIÇDAROĞLU ZİHNİYETLE HESAPLAŞMANIN SORUMLUSUDUR”

CHP’nin bu zihniyetle hesaplaşması icap ettiğini belirten Kışanak, “Kılıçdaroğlu bu partinin başkanıdır bu zihniyetle hesaplaşmanın sorumlusudur. Tüm Türkiye’nin gözü CHP’den çıkacak demokrat ve eşitlikçi sestedir. Bunu yapmayacaklarsa kendilerine tavsiyemiz var. Meclis’e yasa teklifi versinler umumi müfettişlik sistemini geri getirsinler. Bu vekili de umumi müfettiş olarak ataması için hükümetten ricada bulunsunlar. Türklerle Kürtler eşit haklara haiz olacak mı? Olmayacak mı? Sorun burdadır. Mevzuyu buradan tartışmak lazım. Çözüm buradan çıkacaktır. Irkçılığa ayrımcılığa karşıysanız bunun yolu her insanın eşit haklara haiz olmasıdır. Bir Türk veli çocuğunu sabah Türkçe eğitim alan bir okula gönderiyorsa Kürt’ün de çocuğunu Kürtçe eğitim veren okula göndermesi gerekir. Bir Alevi’nin cemevinde din hizmeti almasının Müslüman’a ziyanı yoktur. Biz tekçi zihniyetle bu ülkenin barışını bozduk. Aslolan zararımız tekçi zihniyettedir. Bunun doğru anlatılması bu doğrultuda düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Irkçılıkça ayrımcılıkla sadece eşitlik temelinde savaşım edebilirsiniz. Kürtçe’yi şu kadar konuşabilirsin diyorsan açıkça aslına bakarsan eşit haklardan yana değilsiniz anlama gelir. Ben AKP ’nin kendi politikalarını gözden geçirmesi için bu ırkçı sözlerin mühim bulunduğunu söylüyorum. Bu siyasal manevralarla yönetebileceğimiz süreç değildir” diye konuştu.

AK PARTİ’NİN SURİYE POLİTİKASI

“AKP’nin Suriye’deki Kürtlere ilişkin politikasının kışkırtıcı bulunduğunu ifade eden Kışanak, “AKP tehlikeli siyaset içinde. Çıkacak harpte bizim evlatlarımız, sizin evlatlarınız yaşamını yitirecektir. Hepimiz AKP hükümetinin politikasının karşısında durmalıdır. Niçin o silahlı grupları Ceylanpınar’dan gönderiyorsun? Hepimiz bu suali sormalı. Artık Ceylanpınar halkının yaşadıkları kabul edilemez duruma gelmiştir. Yardım kampanyaları yapılmalıdır” dedi.

Haberin Tamamı İçin: http://www.köktencilik.com.tr/Köktencilik.aspx?a…

Article Categories:
Nasıl Yapılır?
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: