Kas 24, 2016
39 Views
0 0

Mimar Ve Mühendislerden Ak Parti’nin Teklifine Tepki

Written by

Mimar Ve Mühendislerden Ak Parti’nin Teklifine Tepki

Mimar Ve Mühendislerden Ak Parti'nin Teklifine TepkiTBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden ‘Poşet Kanun’ Teklifi’nin İmar Kanunu’nda değişim icra eden maddesi üstünde bazı AK Parti’li milletvekilleri değişim önergesi verdi. Önerge oy çokluğuyla kabul etti. Bu önerge Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni fiilen bitirecek ve tüm yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçecek. Önergede, ‘Harita, plan, etüt ve projeler, yönetim ve ilgili kanunlarda açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar haricinde meslek odaları dahil başka bir kurum yada kuruluşun vize yada onayına doğal olarak tutulamaz, tutulması istenemez’ ifadeleri yer aldı.

Önergeye itiraz eden CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, önerge 500 kelimeyi geçmiş olduğu için özetin okunduğunu sadece buradaki imzanın kime ilişik bulunduğunun belli olmadığını söylemiş oldu. Hamzaçebi, şunları söylemiş oldu: ‘Bu önergenin özeti şudur: Hükümet, Bölme Seyahat Parkı vakaları sebebiyle tüm Türkiye’yi tesiri altına alan bu gelişmelerin faturasını, Bölme dayanışması içinde olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne, onu oluşturan odalara çıkarmaktadır.’

AK Parti Milletvekili Mustafa Elitaş, Seyahat Parkı protestolarına destek veren TMMOB’un yapılmak istenen yeni düzenlemeyle cezalandırılmasının amaçlandığını iddia eden CHP’lilerin bu iddialarını yalanlayarak, ‘Bu önergenin CHP’nin iddiaları ile uzaktan yakından ilgisi yok’ dedi. Odalara oluşturulan davaları ve çıkan kararları da örnek gösteren Elitaş, ‘Biz mahkeme kararlarını yasal hale getirdik’ dedi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’ın oylattı önerge kabul edildi.

Kabul edilen önergeyle harita, plan, etüt ve projeler; yönetim ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar haricinde meslek odaları dahil başka bir kurum yada kuruluşun vize ve onayına doğal olarak tutulamayacak, tutulması istenemeyecek. Vize yada onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler yada bunlara ilişik kuruluşların yazıhane tescilleri iptal edilemeyecek, yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemeyecek. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakan düzenlemiş olduğu basın toplantısında ise düzenlemenin, mimarların mesleki denetim işlevinin ortadan kaldıracağını ileri sürdü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, ‘Poşet Kanun’la İmar Kanunu’na eklenen hükmün, iddia edilmiş olduğu benzer biçimde Seyahat Parkı odaklı vakalarla ilişkilendirilmesinin söz mevzusu olmadığı bildirildi. Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, bazı basın gösterim organlarında ve web medyasında, ‘TBMM Genel Kurul’unda görüşülen Poşet Yasa Teklifi ile TMMOB’un harita, plan, etüt ve projelerine parasal karşılık karşılığı verdiği vize yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçmiş olduğu’ şeklinde haberlerin yer almış olduğu hatırlatıldı. Düzenlemeyle hiçbir şekilde meslek odalarının kanunlarla verilen yetkilerinin ortadan kaldırılmadığına işaret edilen açıklamada, üyeleri üstündeki mesleki denetime ilişkin herhangi bir engelleme da getirilmediği vurgulandı.

Bir grup TMMOB dün geçen poşet yasasını protesto etmek için CHP milletvekilleri ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yürüdü. Bakanlık önüne CHP’li milletvekilleri ile TMMOB yöneticilerinin siyah çelenk koyması esnasında bakanlığı girmek isteyen eylemciler ile polis içinde arbede yaşandı. Milletvekillerinin çelengi bırakıp grubun yanına yeniden gelmesiyle vaka büyümeden bitti.

Article Categories:
Haber · Tartışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: