May 17, 2016
29 Views
0 0

Mimar Sinan Büyük Ödülü, Cengiz Bektaş’a verildi

Written by

Mimarlar Odası’nın iki yılda bir düzenlediği Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Mimar Sinan Büyük Ödülü, Cengiz Bektaş’a verildi.

İki yılda bir verilen Mimar Sinan Büyük Ödülü, Ankara’da düzenlenen törenle Yüksek Mimar ve Şair Cengiz Bektaş’a verildi. Bektaş, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “60 yıllık mimarlık hayatımda şu kadarcık ağaç kesmedim. Hiç yalan söylemedim” dedi.

Acar Avunduk başkanlığında, Ercan Ağırbaş, Arman Akdoğan, Pelin Derviş ve Cem Sorguç’tan oluşan 2016 yılı Seçici Kurulu, 178 eserin 239 pano ile katılımını değerlendirdi.
Bu yıl 15. kez düzenlenen ödül töreni, Ankara’da Akün Sahnesi’nde yapıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, serginin aynı zamanda dünya mimarlık ortamıyla buluşması için, uluslararası organizasyonlarda yer alması için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Bugüne kadar yapılan ödül törenleri ve sergilerin bu tanıtımda önemli olduğunu belirten Muhcu, uygulanan ve programa katılan mimarlık eserlerinin mimarlığın yüz akını oluşturduklarını ifade etti.

Muhcu, “Hatalı kentleşme politikalarının mimarlığı dışladığı ve yok saydığı koşullarda bu sergilerin gerçekleştirilmesinin özel bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Mimarlıksızlığa karşı mimarlığın bir direnişi, mimarlığın yok edilmesine karşı mimarlığın direnişi dolayısıyla bu programları gerçekleştiriyoruz” dedi.

Article Categories:
Etkinlik · Haber · Yarışma
Ezgi ÖZGENTÜRK
http://www.mimarlar.org/@ezgi

Eskiz meraklısı, aynı zamanda uyurgezer..Mimarlık dünyasına dair önemli sektörel gelişmeleri kendi yorumuyla okuyucularına sunuyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: