Kas 27, 2016
57 Views
0 0

Mimari İllüzyon: Escherian Merdivenleri

Written by

Kickstarter adlı siteyi bilenler ne denli üretken ve değişik fikirlerin destek ve fon alabilmek adına bu sitede yer aldığını bilirler. O projelerden birisi daha..

Merdiven Projesi: Modern Bir Mit İnşa Etmek

Bu projede bir Kickstarter projesiydi yalnız 22 Nisan tarihindeki hedef bütçeye ulaşılamadığı için proje başarısız kategoriye indirgendi yalnız içerik olarak değil fonlama açısından hedefe ulaşamadı. Hedeflenen 12.000$ lık desteği bu tarihe kadar alamadı bu mimari illüzyon projesi yalnızca 940$ lık bir bağış rakamında kaldı. Muhtemeldir ki proje yeterince ön plana çıkmadığı ve bilinmediği için bu şekilde bir sonuçla karşılaşıldı.

Peki yazıya mevzu olabilecek özeliği nedir derseniz, özetlemek gerekirse “mimari yanılsama” oluşturuyor olması diyebiliriz. Bu durum dikkatleri cezbedebilecek türden.

Videosunda da açık bir halde görüldüğü benzer halde indiğinizi sandığınız bir merdivenden aslen çıkıyor, çıktığınızı sandığınız bir merdivenden de iniyorsunuz hissine kapılıyorsunuz. His diyoruz şu sebeple aslına bakarsak kot farkı kullanılarak aynı yerde spin atmaktan başka bir şey yapılmıyor. Tam olarak bir mimari çözümleme aslına bakarsak illüzyon kelimesini kullanmak doğru olmayabilir bundan dolayı herhangi bir hile söz mevzusu değil. Mimari bir yanılsama oluşturuyor ve insanı oldukça şaşırtıyor.

İşte bahsini ettiğimiz merdivenlerin videosu, hakkaten fazlaca karışık ve mantık hatası verdiriyor insana 🙂

Article Categories:
Analiz · Haber · Videolar
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: