Mar 19, 2016
286 Views
0 0

Mimari Proje Nedir?Ne Kadar’a Çizilir?

Written by

Bir mimari proje , herhangi bir yapının uygulanabilmesi için teknik resimler ve çizgilerin ölçülü biçimde ifadesini anlatır.

Yani resim ile projeyi ayıran fark ölçek ve ölçülerdir.Ölçek bir çizimin gerçeğinden kaç kat küçültülerek ifade ettiğini anlatırken , ölçüler çizilen çizimin ölçeğiyle çarpılarak gerçekte ne kadar yapılacağını anlatır.

Mimari projelerin de çeşitleri vardır.Bunlar avam proje, etüd proje, taslak proje, restorasyon projesi, restütüsyon projesi, yenileme projesi,belediye projesi,uygulama projesi olmak üzere dalları bulunmaktadır.

Bu genel ve sıkıcı bilgilerden sonra bir mimari projenin ne kadara çizileceğinden bahsedebiliriz.Arkadaşlar en basitinden bir mimari proje için ne kadara çizildiğini soranlara verilebilecek en kolay yanıt ”bir araba ne kadar’a alınır?” olacaktır.

Şimdi mimari projenin türü ne?

İnşaat alanı nedir?

Hangi bölgede yapılacak?.Tekrar sayısı nedir?.Tip mi olacak?

Bu ve benzeri soruları inanın belki 100 satı daha artırabiliriz.Peki ciddi anlamda nasıl hesaplandığını merak edenleriniz için kısa bir yanıt olarak nasıl cevaplayabiliriz.Şu şekilde , mimarlar odası en az bedel hesabı yazdığınızda karşınıza gelecek ilk sitelerden biri mutlaka sizi doğru hesaplama servisine yönlendirecektir.Bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Bu sayfada size projelerinizle alakalı bilgileri girmenizi isteyecek sorular bulunmaktadır.Bu soruları elinizde tapu bilgileri, arsaya ve projeye dair bilgileri ve diğer bileşenleri girdikten sonra çıkan rakam proje en az bedelidir.Yani bu rakam üzerinden vergileri, masrafları düştükten sonra fiyatınızı kırarak / kırmayarak üzerine ekleyerek verebilirsiniz.

Article Categories:
Makale
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: