May 28, 2016
27 Views
0 0

Mimari tasarımda malzeme tercihi ne kadar önemlidir?

Written by

Tasarım aşaması şüphesiz pek çok meslektaşımız tarafından en çok sevilen kısmıdır mesleğimizin.Ama çoğu zaman , vakit problemine yada zorlu arazi koşullarına kurban gitmiştir.En azından işverenin absürt taleplerini mevzuatlar ya da yapının yapılacağı çevre koşulları itibariyle yorumlama bakımından zorlayıcı olabilmektedir.

Şimdi bu yazımda malzeme seçiminin mimarlıkta ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğim.

Malzeme seçimi bir yapıyı vezir de yapar, rezil de..Nasıl mı diyeceksiniz?..

Şöyle ki; işverenin taleplerini mevzuat ve yürürlükteki kanunlar çerçevesinde yorumlamak malzeme seçiminde doğru kararlar almak kadar önemlidir.

Malzemenin temin edilmesi kolay, nakliyesi ve uygulaması sağlanabilir olması çok önemli.Bu önem yapıya uyum sağlaması kadar da önemlidir.

Çoğu meslektaşımız çizimlerini dijital ortamda bırakır ve normal yaşamına devam eder.Oysaki mimarlık mesleği bir yaşam biçimi olmalıdır.Yani yeni şeyler keşfetmek, insanların olmaz dediklerini öyle de güzel oldurmaktır.

İşvereni tercih edilen malzemeye ikna etmek için ekstra bir çaba sarfettirmeyen anlatma tekniğine başarılı anlatma tekniği denir.Öyle kendini kasmaya da gerek yoktur üstelik..Mal zaten ortadadır ve kendini belli eder.

Unutmadan son olarak pahalı malzeme tercihinin ne derece olduğunada ufak bir püf nokta olarak değinmeden geçmek istemem.

Malzemelerin fonksiyonel, sağlam ve estetik olması gerekir.Tıpkı Vitrivius’un tanımındaki gibi..

İlla pahalı mal iyi maldır diye bir şey yok.

Yazıyı benden tecrübeli ve yıllanmış meslektaşlarımı müstesna tutarak paylaştığımı bildirmek isterim.Her doğru heryerde söylenmez mantığıyla yola çıktığımızda her mimarın kendi yorumu da elbette olacaktır.

Şimdilik bu kadar..Arayı epey açtık, bundan sonra daha sık bloglamaya çalışacağım.Yeni yazılarda görüşmek üzere..

Article Categories:
Analiz · Malzeme
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: