Kas 24, 2016
38 Views
0 0

‘Mimarlarımız 80 Yıl Camilere Küstü’

Written by

‘Mimarlarımız 80 yıl camilere küstü’

'Mimarlarımız 80 sene camilere küstü'

YALOVA’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez cami açılışı yapmış oldu. Hayırseverler tarafınca yaptırılan Akasya Evleri Camisinin açılışını icra eden Prof. Dr. Görmez, “Mimarlarımız, üniversitelerimiz, mimarlık fakülteleri 80 yıl camilere küstü. Cumhuriyet dönemine özgü bir cami mimarisi ihdas edemediler” dedi.

Süheyla GÖZDERELİLER/ YALOVA, (DHA)

Diyanit İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Yalova’nın Çınarcık ilçesi Esenköy Beldesi’ne gelişinde Yalova Valisi Esengül Civelek, Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu ve Yalova Müftüsü Hıdır Bayrak tarafınca karşılandı. Kur’an-ı Kerim okunmasının peşinden kürsüye geçen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son zamanlarda medyada cami mimarisi üstüne tartışmalar yapıldığını dile getirdi. Medyadaki tartışmaların kendisini memnun ettiğini söyleyen Görmez, “Son zamanlarda cami mimarisi üstünde bazı tartışmalara tanık oluyoruz. Bu da beni mutlu ediyor. Ne güzel ülkemizin tüm düşünürleri, yazarları oturmuş camilerin ruhaniyeti üstünde fikirlerini ortaya koyuyorlar, kalemlerini oynatıyorlar. Bu şu açıdan oldukça mühim üniversitelerimiz, üniversitelerin mimarlık fakülteleri ve mimarlarımız 80 yıl camilere küstü. Cumhuriyet dönemine özgü cami mimarisi ihdas edemediler. Niçin edemediler? Bu sebeple küsmüşlerdi. Bu mevzuya küskünlerdi. Ben şimdilerde mimarlarımızı camilerle barışmış olarak düşünüyorum. Bu inşallah bizi daha iyiye yöneltecek. Daha güzel camilerin ve mabetlerin ortaya çıkmasına niçin olacak” diye konuştu.

Öteki dinler ile islamiyet arasındaki farka dikkat çeken Görmez, “Bir gayrimüslim cami yapması imkansız mı? Müslüman olmayan bir adamı da taşları bir araya getirip cami yapabilir. İstanbul’da bilhassa tanzimat sonrası pek oldukça mabedimizin mimari Ermeni yurttaşlarımız olmuşladır. Müslüman olmayan bir kimse cami inşa edebilir, fakat cami bayındır edemez. Camiler hem yakarma mekânımız hem de birlik mekânımızdır. Kalplerimizi birleştirdiğimiz yerlerdir. Öteki dinlerin mabetleri tapınaklardır. Öteki dinlerin mabetleri ile islamın mabetleri içinde dağlar kadar farklar vardır. Bizim mabetlerimiz mabet değildir. İbadet mekânıdır. Biz orada o binalarımıza yakarma etmiyoruz, rabbimize yakarma ediyoruz. Arada o denli büyük bir fark vardır” dedi.

Konuşmasının devamında gençlerin camilere kazandırılması icap ettiğini söyleyen Görmez, “Aslolan camileri bayındır etmek. Camilerin bayındır edilebilmesi için gençlerimizi camilerimize kazandırmamız gerekiyor. Genç cemaatimizin de olması gerekiyor. Benim benzer biçimde aksakalını bırakmışlar kızmasın onlarda genç, fakat camilere daha çok gencin gelmesi gerekiyor” ifadesini kullandığı.

Konuşmaların peşinden caminin yapımına katkı sağlayanlara teşekkür plaketlerini Mehmet Görmez ve Yalova Valisi Esengül Civelek verdi. Caminin açılışına katılan Mehmet Görmez ve Yalova Valisi Esengül Civelek’e günün anısına porselen birer çiçeklik armağan edildi. Peşinden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez camiyi gezdi.

Haberin Tamamı İçin: http://www.dha.com.tr/diyanet-isleri-bas…

Article Tags:
Article Categories:
Tartışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: