Kas 24, 2016
39 Views
0 0

Mimarlık Dünyasının Nobel’i Toyo Ito’nun Oldu

Written by

Mimarlık Dünyasının Nobel’i Toyo Ito’nun Oldu

Hyatt Vakfı tarafınca 1979’dan beri her yıl verilen Pritzker Mimarlık Ödülü, bu yıl, geleneksel yapılara alternatifler üreten Japon mimar Toyo Ito’nun oldu.

Ito, değişik alanlardan gelen fikirleri ve kavramları mimariyle birleştiren ‘Kavramsal Mimari’nin öncülerinden biri olarak tanınıyor.

Kavramsal Mimari’de bir ürün olarak tamamlanmış bina, kavramsal mimaride ona yol gösteren fikirlerden daha azca mühim sayılıyor. Bu fikirler, metinlerden, diyagramlardan ya da sanat içerikli enstalasyonlardan oluşabiliyor.

Ito’nun sanatı, Munesuke Mita ve Gilles Deleuze benzer biçimde filozofların düşünceleriyle benzerlik gösteriyor. Yepyeni uzamsal koşullar ve formlar arayışında olan mimarın eserleri, sınırsız varlık felsefesini yansıtıyor.

1979’DAN BERİ VERİLİYOR

Pritzker Prize, kabiliyeti, önsezileri ve mesuliyet bilinciyle, topluma ve mimarlığa anlamlı katkılar elde eden mimarları onurlandırmak amacıyla, 1979’tan beri veriliyor.

Hyatt Vakfı Jay A. Pritzker ve eşi Cindy Pritzker tarafınca Pritzker Mimarlık Ödülleri’ni vermek için kuruldu ve de finansmanı halen Pritzker ailesi tarafınca sağlanıyor.

Article Tags:
·
Article Categories:
Etkinlik · Yarışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: