Kas 20, 2016
47 Views
0 0

Mimarlık mı Mühendislik mi?

Written by

Mimarlık mı Mühendislik mi?

İnsanlık tarihinin en eski disiplinlerinden kabul edilen Mimarlık ve popülaritesini kaybetmeyen, geleneksel Mühendislik programları, ortaöğretimde Fen Bilimleri alanına yönelen öğrencilerin çoğunlukla tercih ettikleri programlar içinde bulunuyor. Mühendislik alanları ve Mimarlık programı içinde seçim yapmak mevzusunda kararsız olan adaylar için programları dersleri, gerektirdiği kişilik özellikleri ve kabiliyetler ve kariyer seçenekleri benzer biçimde çeşitli açılardan detaylı olarak inceledik.

Mimarlık programlarında statik, matematik, mimari proje ve ifade teknikleri, mimarlık zamanı, direnç, yapı ve yapım şekilleri, zamanı çevre koruma ve restorasyon, şehircilik ve bayındır hukuku, yapım yönetimi ve ekonomisi, mimari tasarım bilgisi, tasarım ve yapım üretim teknikleri benzer biçimde temel derslerin yanı sıra bilgisayar destekli tasarım, mimari tasarım kuram ve şekilleri ve araç-gereç ve teknoloji benzer biçimde seçmeli dersler içeriyor. Mimarlık programlarında eğitim alan öğrenciler dersliklerin yanı sıra stüdyo, imalathane ve laboratuvarda proje dersleri ve uygulamalı dersler alıyorlar. Mimarlık eğitimini başarıyla tamamlamak için öğrencilerin bir bitirme projesi hazırlaması da gerekiyor.

Makine, sanayi ve inşaat benzer biçimde mühendislik alanlarında uzmanlık alanına yönelik olarak değişik dersler içeriyor. Fakat genel olarak mühendislik fakültelerinde fizik, genel kimya, matematik, çözümleme, istatistik, tasarım, lineer cebir ve iktisat benzer biçimde temel dersler bulunuyor. Ek olarak öğrenciler seçtikleri alan doğrultusunda çeşitli mecburi ve seçmeli dersler alıyorlar.

Mimarlık eğitimi almak ve Mimar olmak isteyenlerin matematik ve geometri benzer biçimde fen bilimlerine, güzel sanatlara ve bilgisayar bilimlerine ilgili olması, el-göz koordinasyonunun yüksek olması, biçim ve uzay ilişkilerini görebilmesi, analitik ve sayısal düşünebilmesi, yaratıcı olması, tasarım becerisine haiz olması; dikkatli, titiz ve yeniliklere açık olması, sözlü ve yazılı yazışma becerilerinin gelişmiş olması, çözümleme etme becerisine haiz olması, problemleri fark edebilmesi, mesuliyet sahibi olması, güzel duyu algısının güçlü olması, vakit yönetiminde başarıya ulaşmış olması ve eleştiriye açık olması gerekiyor.

Mühendislik programlarında eğitim almak ve Mühendis olmak isteyenlerin ise matematik, fizik ve kimya benzer biçimde fen bilimlerine ilgili olması, gözlem yapmaktan hoşlanması, problemleri fark edebilmesi ve alternatif çözüm yolları geliştirebilmesi; yaratıcı, meraklı ve sorgulayıcı olması, disiplinler arası çalışmaya yatkın olması, analitik ve sayısal düşünebilmesi, çözümleme etme ve yorumlama becerilerinin gelişmiş olması; dikkatli, ayrıntıcı ve disiplinli olması, teknolojik gelişimleri takip etmesi, yeniliklere ve yaşam boyu öğrenmeye açık olması, grup çalışmalarında başarıya ulaşmış olması, soyut düşünebilmesi, biçim uzay ilişkisini görebilmesi, el-göz koordinasyonunun yüksek olması, plan yapabilmesi ve uygulayabilmesi ve vakit yönetiminde başarıya ulaşmış olması gerekiyor.

Mimarlar şantiyelerde, inşaatlarda, atölyelerde ve ofislerde çalışabilirler. Mimarlık programından mezun olanlar hem kamuya hem de hususi sektöre ilişik kurum ve kuruluşlar için projeler yürütebilirler. Mühendisler de benzer bir halde ofislerde, atölyelerde, fabrikalarda, şantiyelerde ve laboratuvarlarda çalışabilirler. Uzmanlık alanları doğrultusunda savunmadan enerjiye ve bilişimden otomotive kadar pek oldukça sektörde; kamu kurum ve müesseselerinde, hususi sektöre ilişik kuruluşlarda, internasyonal şirketlerde ve araştırma-geliştirme laboratuvarlarında vazife yapabilirler.

Haberin Tamamı İçin: http://www.parlakbirgelecek.com/tr/yarar…

Article Tags:
·
Article Categories:
Nasıl Yapılır?
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: