May 14, 2016
33 Views
0 0

Mimarlık Ofisi Açmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Written by

Yeni açtığınız mimarlık ofisinde karşılaşabileceğiniz zorlukları sıralayarak sizi bu amaçta iseniz yıldırmak çabasında olmadığımızı belirtmek isterim.

Aksine deneyimlerle duyumlarla sabit olan bu örneklemelerin sizi bu süreçte tetikleyici etki ile gerekli önlemleri almanıza sevkedecek olması ihtimali üzerine bu yazıyı kaleme aldım.

Şimdi henüz yeni açtığınız ofisinizde sizin ve kurumsal kimliğinizin başına gelebilecek konuları paylaşabiliriz.

  1. Henüz yeni kurulduğunuz için referans istenildiğinde tamamen tek başınıza ya da kurumsal kimliğinizle geliştirdiğiniz bir işinizin olmaması, az olması ya da referans gösterilecek kadar yeterli olmaması..(Bu konuda daha önce çalıştığınız kurumlardaki örnekleri ve bu örnekler üzerinde sizin ne gibi katkılarınız olduğunu anlatan bir mini katalog çalışması durumu kısmen de olsa çözecektir.)
  2. Yeni girişiminiz için daha fazla kişiye ulaşmak maksadıyla her türlü işe cesaretle teklif vereceksiniz ve muhtemelen tanımadığınız işverenlerle de çalışacaksınız.Bu durum büyük bir riski de beraberinde getirir: ”ödemelerinizi alamayabilirsiniz..”.
  3. Yeni kurulan firmaların ilk 8 ay içerisinde geri kapandığı araştırmasına kulak asmayın.. (yok yok belkide öyle değildir 🙂 )
  4. Finans, vergi , muhasebe ve giderler konusu hakkında , iş hukuku hakkında daha önce bir işletme sahibi olmadığınız için muhtemelen pek bilginiz yoktur.Sağlıklı bilgiyi öğrenmek adına acı tecrübeler edinebilirsiniz.
  5. İlk yatırım sermayesi , bir ürün satmadığımız halde biz mimarlar için de iş yeri açmak konusunda malesef gereklidir..
  6. Yeni kurulduğunuz için, madde 2 ‘de anlatılana paralel olarak mimarlık ve restorasyon alanında ne kadar farklı türde iş teklifi varsa değerlendirmek isteyeceksiniz.Ama bu pek doğru değil..Mimarların da artık branşlaşması gerektiğine inanıyorum.Örneğin sadece ticari yapıları çizenler, sadece restoran çizenler, sadece konut çizenler vs. vs..
  7. Sizin üstünüzde bir yetkili olmadığı düşünüldüğünde ilk işiniz ve ilk iş yeriniz için kısa bir süre bocalama sürecine hazırlıklı olun!
  8. Sabit maaşlı olmak ile kendi paranızı kazanmanız arasında inanılmaz farklar var.Bu durum sizi strese sokabilir.Gelir, gider dengesini iyi ayarlamalısınız.
  9. Kendi iş yerinizi kurduğunuzda daha önce biryerde çalıştığınızdaki gibi sadece yaptığınız işten sorumlu olmayacaksınız demektir.Bu demek oluyor ki; şirketinizin finans müdürü, pazarlama sorumlusu, satış danışmanı, kurumsal ilişkiler uzmanı, muhasebecisi, güvenliği, bazen aşçısı ve şaka değil temizlikçisi bile sizsinizdir!
  10. Bir işe başvurmak ile, birini işe almak arasında çok ince bir çizgi vardır.Artık kendi işinizin patronu olduğunuza göre iş başvurularınızda daha önce nelere dikkat ediyordunuz bununla sizin yanınızda işe başlayacak bir personelin davranışlarına aynı şekilde dikkat etmelisiniz.

Girişimci olmak, atılımlarda bulunmak her zaman iyidir.Ancak yerini ve zamanını tutturmak çoğu zaman mümkün olmayabilir.

Doğru kişilerle doğru zamanda karşılaşmak deyimini duymayanımız yoktur evet, iş yeri açmak ta maceralı bir yolculuğun başlangıcına benzer.

Yinede benim meslektaşlarımla buluşmalarımda her zaman söylediğim bir laf vardır, o da yeterince piştikten sonra ofis açılması gerektiğidir.Mimarlığın aynı zamanda kamusal alanlara müdahale boyutuyla çevresel, kültürel ve tarihsel anlamda sorumluluğu var, bunu da unutmamak gerekir.

 

 

Article Categories:
Listeler · Makale · Yorum
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: