Kas 20, 2016
35 Views
0 0

Mimarlık Öğrencileri Engelliler İçin Tasarladı

Written by

Mimarlık öğrencileri engelliler için tasarladı

Mimarlık öğrencileri engelliler için tasarladıÜniversite öğrencileri düzenlenen konferansta ilkin engelli sorunlarını tartıştı. Sonrasında da engelliler için farkındalığı arttıracak 3 boyutlu tasarımlar ortaya çıkardı.

Engelli nüfus oranıyla İstanbul ve Ankara’nın önünde gelen İzmir’de engelli sorunları tartışıldı, peşinden engelliler için farkındalığı arttıracak 3 boyutlu tasarımlara imza atıldı. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafınca meydana getirilen ‘Engelleri Tasarımla Aşmak’ temalı konferansta Türkiye ve İzmir’de engellilere yönelik hukuki ve fiziki uygulamalar ele alındı. Ondan sonra kamu alanlarında da kullanılabilecek ‘dokunarak yön bulma’, ‘uçan adam’, ‘kara kutu’ benzer biçimde tasarımlar ortaya çıktı.
Konferansın peşinden Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Burçak Altay tarafınca meydana getirilen atölyeye katıldı. Öğrenciler atölyede ilkin engellilerin yaşamış olduğu zorlukları gördüler. Sonrasında onların hayatlarını kolaylaştırabilecek tasarımlar ortaya çıkardılar. İşte o tasarımlar:

Dokunarak Yön Bulma Projesi: Objenin iç kısmına yerleştirilen çubuklar bina duvarlarına yerleştirildi. Böylece görmeden yalnız dokunarak iç mekanlarda doğru yolun bulunması sağlandı. Projenin okulların yanı sıra kamu binalarında da kullanılabileceği açıklandı.
Yalnız Dokun Projesi: Bu projeyle gözü kapatmaya yarayan bir aparat kafadan geçirildi ve standta bulunan değişik dokular yalnızca dokunma duyusuyla ayırt edilmeye çalışıldı. Doku ve büyüklük açısından benzer malzemeleri de kullanarak görerek ayırt etmenin günlük hayatta ne kadar mühim olduğu vurgulandı.

Uçan Adam Projesi: Projede engelin aslına bakarsak insanoğlunun zihninde olduğu, dileyen her insanın değişik deneyimleri yaşamakta özgür olduğu vurgulanmak istendi. Bunun için ilkin her insanın eşit olacağı bir platform yaratıldı. Böylece her insanın eşit derecede keyif alabileceği bir ortam oluşturuldu. Gövdeden konumlandırılan bir tasarımla kişilere uçma deneyimi yaşatıldı. Hazırlanan maske ile de kullananların görme ve duyma yetisine ket vuruldu. Böylece kişilere hayal dünyaları ile baş başa kalma imkanı verildi.
Siyah Tünel Projesi: Oluşturulan ufak tünelde hem görme hem duyma adına bazı engeller konulup sıhhatli bireylere bu yokluk hissi yaratıldı. Böylece kişilerin empati kurabilmeleri sağlandı.
Yaşam Dairesi: Proje ile engelli bireylerin yaşadıkları problemlerin deneyim edilmesi sağlandı. Daire 3 ana bölümden oluştu:
Pencere Bölümünde yüzey malzemeleri takip ederek pencereyi açmak sağlandı. Gözler kapalıyken kafi itimat duygusuna haiz olunmadığı hissedildi.
Eğilme Bölümünde yaşlı ya da engelli insanların en mühim problemlerinden kabul edilen eğilme eyleminin onlar için zorluğu hissedildi.
Yazı Yazma Bölümünde ise engelli bireylerin karşısına çıkan ergonomik problemler ortaya konuldu.

İzmir’de engelli sayıları

-2011 yılı TÜİK Nüfus ve Konut Araştırması verilerine nazaran İzmir’de minimum bir engeli olan insan sayısı 206.142. Bu sayı İzmir nüfusunun yüzde 9.6’sını oluşturuyor. (İstanbul ve Ankara’da bu oran yüzde 8.9 civarında)
-İzmir’de yaşayan nüfusun yüzde 1,1’i görme, yüzde 1’i işitme, yüzde 2.6’sı ortopedik engelli.
-Yüzde 1,3’ü yaşıtlarına nazaran öğrenmede, hatırlamada, dikkatini toplamada güçlük yaşayanlardan oluşuyor.
-Yüzde 0,6’sı konuşmada güçlük yaşıyor.

Article Categories:
Nasıl Yapılır?
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: