Haz 6, 2016
42 Views
0 0

Mimarlık yapmak için mezuniyet belgesi almak kafi (mi?)

Written by

Mimarlık mesleğinin sürdürülebilir çabalar içinde ekmeğini kovalayan gariban mesleği haline gelmekte ya da getirilme çabası içinde olduğu ne kadar da aşikar o şekilde değil mi?.

Birazcık daha açık konuşacak olursam, mesleğimizin daha güzel koşullarda hizmet veren ve tam manasıyla görevini yerine getiren elit bir konuma erişmesi için gerek – yeter koşulların sağlanmadığını düşünüyorum.

Mimarlık yapmak , proje çizmek, iş kovalamak güzel anahtar kelimeler.Bir mimarlık ofisi için bir numaralı iş tanımı elbet..

***

Mimari proje çizmek için mimar olmaya gerek yok!.Başlık ile ne ilgi diyeceksiniz fakat emin olun sayın izleyiciler inanılmaz ilgili!..

Ne şekilde mi? Şu şekilde ki;

Bir satın alan geldi ve sizden bir arsayla ilgili proje çizmenizi istedi.Sizde okulda öğrendikleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda yorumlarınızı da birleştirerek ortaya bir ürün çıkardınız.Ürün diyorum şundan dolayı mimari proje de bir üründür.Bu ortaya çıkardığınız şeyin uyması ihtiyaç duyulan o denli fazlaca nokta var ki; yönetmelikler, kullananların istekleri, işverenin arzuları, güzel duyu kaygılar, kanunlar, uygulamaya yönelik tercihler vs.vs..

Bir de işverenin absürt ve salt daha çok kazanmaya yönelik (birazcık haklı bulduğum) talepleri yukarıda saydıklarıma eklenince mimar olmak ve mimarlık diplomasına haiz olmaktan daha fazlasına ihtiyacımızın bulunduğunu düşünüyorum.Siyasal karakterlerin, politikanın, inanışların ve mahalli yönetimlerin hatta ideolojik görüşlerin imara – mimara – şehirciliğe ve planlamaya hükmettiği / dahil olduğu bir atmosferde mimarın projesini özgürce çizme çabası sanki birazcık yersiz..Abartılı idealist yaklaşımlarla mesleki karakterini belirlemeye çalışanların ofiste sinek avlayacağı da oldukça net bir halde bu şartlar altında ortada..

Mevzuyla ilgili kişisel blog umda yer edinen yazıyı da okursanız ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

Article Categories:
Analiz · Tartışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Comments to Mimarlık yapmak için mezuniyet belgesi almak kafi (mi?)

  • Diploma yeterli olsa o zaman aynı okuldan çıkan iki diplomalı mimar aynı kalitede olurdu. Bence bir işte başarılı olabilmek için; İŞİNİZİ SEVMELİSİNİZ en büyük kıstas bu.

    serdar 08/06/2016 13:21 Cevapla
    • işini sevmek önemli..doğru zamanda doğru kişilerle olmak kadar en az

      Murat ERÇELEBİ 09/06/2016 08:24 Cevapla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: