Ara 3, 2016
42 Views
0 0

Moda Gore Uyarlanabilen Dijital Kolye: Bisou

Written by
Melih Hilmi ULUDAĞ

Bisou, moda nazaran uyarlanabilen, GIF ve fotoğraf atabildiğiniz bir dijital kolyedir. Kısaca giyilebilir bir teknoloji ürünüdür. Bisou’yu gece dışarı çıktığınızda bir takı olarak kullanılmakta ve herhangi bir toplumsal soruna tepki göstermek yada herhangi bir yazışma oluşturmak istediğinizde, logosunu üzerinizde taşıyabileceğiniz bir aygıt olarak düşünebilirsiniz.

Bisou’nun hikayesi 2013 yılına dayanıyor. Aslına bakarsak ‘co-working space‘ dediğimiz ortak emek verme alanlarında aynı sektörden insanların yeterince network yapamaması sorunundan esin alınarak üretilmiş. ‘Up for networking‘ ya da ‘not for networking‘ şeklinde 2 mesajı dijital bir aygıta yükleyip orada çalışanlara verme, böylece kendi tercihleriyle öteki insanlarla bir muhabbet başlatmak için açık kapı bırakma motivasyonu vardır. Ondan sonra bunun konferanslarda da oldukça iyi kullanılabileceğini düşünülerek ’emojiler de olsa ne süper olur!’ fikri ile son halini almış.

Proje geliştirilirken keyifli bir kolye olması ve tüm giysilerle uyumlu olabilmesi göz önünde bulundurulmuş.

Teknik olarak incelendiğinde, Bisou AMOLED bir ekrana haiz. 400 X 400 çözünürlüğünde olan yuvarlak bir ekran ve kendi standartlarında şu an için en iyi görüntü kalitesine haiz. Data transferi için Wi-fi’yı kullanılmakta ve kalan tüm komünikasyonlar için de BLE’den yararlanılmakta. iOS ve Android ile uyumlu aplikasyonunda binlerce ücretli ve parasız tasarım vardır. Bu tarz şeyleri kolyenize atabilir, sevdiklerinizin fotoğrafını gene uygulama vasıtasıyla çekip kolyenizde taşıyabilirsiniz.

Bisou hem kolye hem de magnet olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla kolye olarak takmak istemezseniz laptop’unuzu daha keyifli hale getirebilir. Ek olarak uygulamada birçok sanatçının tasarımlarına ulaşabilir, onlara destek de olabilirsiniz.

Tasarım olarak 3 renk belirlenmiştir. Altın, siyah ve gümüş. Materyal olarak iPhone’un kullandığı Alüminyum 7075’i kullanılmaktadır. Bu Bisou’nun hem hafifçe hem de dayanıklı olmasını sağlıyor. Tüm ağırlığı 30 gram olan Bisou’nun kalınlığı ise 8 mm.

Bisou’ nun satışı ile ilgili olarak, şu an için Indiegogodan ön siparişler alınıyor ve mevcut fiyat 120 $. Perakendeye sunulduğunda ise 150 $ benzer biçimde bir fiyat ile satılacaktır. Dolayısıyla indirimden yararlanmak isteyenler (https://igg.me/at/bisou) linkinden ulaşabilirler.

Article Categories:
Teknoloji
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: