Mar 31, 2016
157 Views
0 0

Ankara’nın En Yüksek Konut Kulesi Testleri Geçti

Written by

İnşa edilen yeni nesil konut projeleri yükseklikte birbiriyle yarışırken, konut alıcısı projelerin özellikle üst katlarını tercih etme konusunda çekimser davranıyor.

Başkent Ankara’nın en yüksek konut kulesi 185 metre yüksekliğindeki One Tower Diplomatique ise yüksek kattaki olumsuz algıyı ‘rüzgar tüneli testi’ ile kırmayı başardı…

Yüksek katlı konut ve iş merkezi projeleri sayesinde kent siluetlerinin oldukça değiştiğini anımsatan İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, buna karşın özellikle konut alıcısının bilinçaltına yerleşen geleneksel bazı isteklerin ise halen yıkılamadığını kaydetti.

Eski yapıların yalnızca ‘konut’ odaklı inşa edildiğini, ancak yeni nesil markalı projelerin yaşam standartlarına seviye atlatma odaklı yükseldiğini vurgulayan Özçelik, şunları söyledi:

“İngiltere’de rüzgar tüneli testinden geçti”

eddf5b85313788dc80a853a0c948f529566

Özkan Özçelik“Önceden binalar en fazla 9-10 katlı inşa edilirken, şimdilerde neredeyse konuttan bulutlara dokunmak mümkün hale geldi. Ancak halen geleneksel konut algısından kopamayanlar yok değil. Ara katta olursa daha konforlu yaşayacağını, en üst katta mevsim koşullarından daha fazla etkileneceğini düşünenler mevcut. Hayata geçirdiğimiz One Tower Diplomatique projemiz Ankara’nın en yüksek noktalarından Oran’da inşa ediliyor. Rakımı itibariyle serin bir bölgedeyiz. Bu noktada Ankara’da hatta Türkiye’de çok görülmeyen bir yönteme imza atarak, projemizi İngiltere’deki bir laboratuvarda ‘rüzgar tüneli testine’ tabi tuttuk.”

Özçelik, rüzgar tüneli testinde, özel sensörler yerleştirilen proje maketinin bölgede görülen rüzgara karşı dayanıklılığının ölçüldüğünü ifade ederek, “Test, ileride ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı şimdiden önlem almamızı sağladı. Sonuçlara göre, One Tower Diplomatique’de rüzgarın rahatsız etmemesi için ağaç, cam paneller ya da rüzgarın hızını kesen malzemeler yerleştiriyoruz. Projemizde yaşayan herkesin aynı konfora sahip olması bizim için çok önemli. Testler sonucu aldığımız önlemlerle rüzgar, ne birinci ne de 48’inci katta rahatsızlık vermeyecek” dedi.

Article Categories:
Haber
Nesimi ÖZKIRMAZ
http://www.mimarlar.org/

Mimarlık fakültesinden mezun olduktan sonra çeşitli firmalarda dizayn ofis mimarı olarak çalışan Nesimi, aynı zamanda sıkı bir eskiz tutkunu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: