Kas 17, 2016
36 Views
0 0

Osmanlı’nın Son Dönem Baş yapıcılarından Vedat Tek ve 20 Etkisi altına alan Eseri

Written by
Osmanlı'nın Son Dönem Mimarlarından Vedat Tek ve 20 Etkileyici EseriVedat Tek, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın en mühim iki mimarından biri (Diğeri Mimar Kemalettin).

1873’te İstanbul’da doğan, 1942’de İstanbul’da vefat etmiştir.

Bestekar Leyla Saz Hanım’ın ve Vezir Giritli Sırrı Paşa’nın erkek evladıdır.

Bir dönem Fransa’da eğitim görmüş oldu ve çeşitli çalışmalarıyla birçok ödül kazanmıştır.

2.Abdulhamid Döneminde saray tarafınca verilen birçok mimarlık görevini yerine getirdi.

Sultan Mehmet Reşad Döneminde Sermimar-ı Hassa (Saray Başmimarı) olarak göreve getirildi.

1.Dünya Savaşı esnasında Harbiye Nezareti Başmimarlığına atandı.

Kabri Edirnekapı Şehitliğindedir.

Vedat Bey’in yakın emek verme arkadaşlarından Mimar Kemalettin Bey ve eserleri hakkında daha ilkin hazırladığım galeriyi buradan inceleyebilirsiniz:

Türkiye’nin İlk Yıllarında İz Bırakan Mimar Kemaleddin ve 25 Güzide Eseri

1. Kastamonu Hükümet Konağı

Kastamonu şehrinde bulunan bina günümüzde halen Valilik Konağı olarak kullanılmaktadır.

2. Kadıköy Moda İskelesi

Yapımı 1916-1917 yıllarında bitmiştir. Zamanında Ada Vapurları kıyı süresince Moda’dan Pendik’e kadar yer edinen iskelelere sırayla uğrardı. Moda iskelesi bu iskelelerden ilkidir. İskele günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beltur şirketi tarafınca restorasyon ve kafeterya olarak işletilmektedir.

3. Defter-i Hakani (Tapu ve Kadastro Müdürlüğü)

Defter-i Hakani, Osmanlı’nın Tapu ve Kadastro Bakanlığı görevini icra eden kurumdur. Bina Sultanahmet’te bulunmaktadır. Fotoğrafta Defter-i Hakani önündeki insanoğlu Girit’in Yunanistan’a bağlanmasını protesto ediyor. (Kaynak: mimarlikmuzesi.org)

4. Tayyare Şehitleri Anıtı

Türk Havacılık Tarihinin ilk şehitleri Fetih edilmesi, Sadık ve Nuri Beyler için 1914 senesinde yaptırılmıştır. (İstanbul-Fatih-Saraçhanebaşı)

5. Zihni Paşa Camii

Osmanlı Devlet Adamı Mustafa Zihni Paşa kendi adına Vedat Bey’e bu camiyi inşa ettirmiştir. Erenköy’de yer almıştır.

6. İzmit Saat Kulesi

Sultan 2.Abdulhamid’in tahta çıkışının 25.yılı sebebiyle yaptırılmıştır. Bazı kaynaklarda mimarı İzmitli Mihran Azaryan olarak geçmektedir.

7. Ankara Palas Konukevi

Ankara Millet’ta yer edinen bina 1924’te inşa edilmiştir. Vedat Tek tarafınca yürütülen proje Mimar Kemalettin Bey tarafınca tamamlanmıştır. Halen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Devlet Konukevi olarak hizmet vermektedir.

8. Bursa Kazım Güvenilir Tütün Deposu

9. İkinci TBMM Binası (Halk Fırkası Mahfeli)

Ankara Millet’ta yer edinen bina 1960 yılına kadar etken olarak kullanılmıştır. Halk Fırkasının toplantı yeri olarak inşa edilen binanın işlevi değiştirilerek Meclis olarak kullanılmıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın meşhur meclis çıkışı fotoğrafındaki binadır. Günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir.

10. Rüştü Paşa Apartmanı

Beyoğlu İstiklâl Caddesi 334 numarada bulunan Rüştü Paşa Apartmanı

11. Cemil Topuzlu Köşkü

Bazı kaynaklar Alexandre Vallaury tarafınca tasarlandığını söylese de genel kanı Vedat Bey’in mimarı olduğu yönündedir. Köşk Kadıköy’ün Çiftehavuzlar semtinde yer alır. 1997’de Şadan Kalkavan tarafınca satın alınmıştır.

12. Posta ve Telgraf Nezareti (Büyük Postane)

1909 tarihinde tamamlanan yapı Türkiye’nin en büyük postane binasıdır. Sirkeci’de yer edinen bina halen PTT Avrupa Yakası başmüdürlüğü binası olarak kullanılmaktadır.

13. Hobyar Mescidi (Büyük Postane Camii)

Fatih döneminde Hoca Hobyar tarafınca 1473 senesinde yaptırılmış, zaman içinde eskiyen ve harap olan cami Vedat Tek tarafınca 1907 senesinde yeniden tasarlanarak inşa edilmiştir. Sirkeci’de yer alır.

14. Haydarpaşa Vapur İskelesi

Kati olmamakla birlikte 1915-1918 yılları aralığında Haydarpaşa Tren Garı’nın derhal ön kısmına inşa edilmiştir. İskele üstündeki çiniler son dönem ustalarından Mehmet Güvenilir Bey’in eseridir. Avrupa Yakasından gelen vapurlar Kadıköy iskelesine varmadan ilkin Haydarpaşa iskelesine uğramaktadır. Restorasyon sebebiyle iskelenin kullanımına ara verilmiştir.

15. Doğu (Nemlizade) Tütün Deposu

Yapıldığı dönemde (1925) tütün deposu olarak kullanılan bina kısa sürede restore edilerek Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden birine satılmıştır ve halen tüm ortaklık genel merkezi olarak kullanılmaktadır.

16. Fatih Belediye Binası

Mimarı birçok kaynakta Vedat Tek olarak geçmektedir. Yakın döneme kadar kullanılan bina günümüzde bir vakıf üniversitesi tarafınca kullanılmaktadır. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alır.

17. Sütlüce Mezbahası (Haliç Kurultay Merkezi)

Sütlüce’de bulunan bina yapıldığı 1920’den 1985’lere kadar İstanbul’un en büyük et kesim ve dağıtım merkezi olarak kullanıldı. Haliç’te büyük kirliliğe neden olan mezbaha yakın dönemde büyük bir restorasyona alınarak 2009 senesinde Haliç Kültür ve Kurultay Merkezi olarak hizmete açıldı.

18. Vedat Tek’in Evi

Nişantaşı Valikonağı Caddesinde bulunan bu bina Vedat Bey’in kendi için tasarladığı evidir. Uzun süre bu evi kullanmıştır. Ek olarak kendisi için Büyükada’da da bir ev inşa ettirmiştir.

19. Mesadet Han (Liman Hanı)

Mimar Vedat Bey Harbiye Nezareti Başmimarı iken Sultanın evlatları için Mesadet Hanı inşa etmiştir. Bina Liman Hanı olarak da bilinir ve Sirkeci’de yer alır.

20. Zeynep Hanım Konağı

Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın kızı Zeynep Kamil Hanım’ın adına yapılmıştır. Fatih’te bulunan bina sonrasında Darülfünun’a devredildi. 28 Şubat 1942’da çıkan yangında tamamen yok oldu. Yerinde şuan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Article Categories:
Mimarlık tarihi
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: