May 6, 2016
25 Views
0 0

Proje Toplantılarında Unutulmaması Gereken 10 Şey

Written by

Proje toplantılarında yapılan hatalara örnek vermekten ziyade nelerin unutulmaması gerektiğini konuşmanın daha doğru olacağını düşündük.Ve bu yazıyı hazırlamaya karar verdik.

Genel anlamda proje toplantıları , tasarımdan önceki ve tasarımdan sonraki toplantılar olmak üzere iki çeşittir.

Tasarımdan önceki buluşmalarda taslak aşamasındaki karalamalar , henüz fikir aşamasındaki uygulamalaya yönelik pratikler ile işverenin isteklerinin aynı potada eritildiği buluşmalardır.

Tasarımdan sonraki yani, artık ortaya birşeyler çıktıktan sonraki buluşmalar ise çoğunlukla ateşli tartışmaların, fikir ayrılıklarının ve görüş farklılıklarının sıkça yer aldığı toplantılardır.

Şimdi bu iki tip proje toplantısı için tecrübelerimizden ve yaşanabilecek şeylerden yola çıkarak unutulmaması gerekenleri 10 maddede topladık.

  1. Yapının tasarımında söz sahibi olan tüm taraflar aynı masada olmalıdır.Gerekirse canlı bağlantılar sağlanarak bu birliktelik korunmalıdır.Aksi halde ilerleyen dönemlerde uygulamaya yönelik detaylarda sıkıntılar ve geri dönüşümü mümkün olmayan durumlar söz konusu olabilir.
  2. Strüktürel tasarım ekibi, uygulama – saha sorumlusu, mekanik ve elektrik tesisat tasarımcıları, mimarlar ve diğer tüm disiplinlerden üreticiler ana tema üzerinden fikir alışverişi yürütmelidir.(Yani ya o masada konuşulacak, ya da ebediyen susulacak 🙂 )
  3. İşverenin istekleri ve özel durumlar, tüm tarafların birlikte olduğu anda kritik edilmelidir.Yani yüksek bir koordinasyon , multi-disipliner zeminde tartışılmalıdır.
  4. Estetik kaygılar, bütçe ve uygulamaya dönük imkansızlıklar işveren yanında etüt edilmelidir.Proje tamamlandığında mal sahibi ve işveren için süprizler olmamalıdır.
  5. Gerekli teknik veriler , analizler ve görsel materyaller önceden hazırlandığı şekliyle servis edilmelidir.
  6. Toplantı esnasında tüm taraflar kendi notlarını almalıdır.
  7. Toplantı sonunda çıkan neticeyi tüm taraflar benimsemeli, aksi halde ”böyle konuşmamıştık!” diyalogları büyük sonuçlar doğurabilir.
  8. Mimari projenin farklı ölçekte kopyaları, örnekler, 3 boyutlu modellemeler ve halihazırda açık bir çizim ekranı bu ortamda mutlak surette yer almalıdır.
  9. Yönetmeliklerin yer almadığı bir proje toplantısı, hiçbir zaman gerçekçi olamaz!.Güncelliğini e-mevzuat sitesinden kontrol etmeyi unutmayın!
  10. İşin uygulamasında yer alacak ör; kalıpçı, demirci, ahşap doğrama, mermerci gibi ustaları nokta detaylarını tartışırken fikrini almak için arayın fikirlerini alın.

Listeyi uzatmak gayet mümkün, ancak şimdilik bu kadarı genel manada unutulmaması gerekenleri toparlamak adına oldukça yeterli..Uygulama toplantıları için başka bir yazıda görüşmek üzere.

Article Categories:
Analiz · Listeler · Makale
http://www.archizula.com

Mimarlık dünyasındaki gelişmeler ile sektörel haberlerin yorumlandığı, tasarımlar üzerine kritiklerin yapıldığı mimari blog.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: