May 12, 2016
24 Views
0 0

Red Bull Art Around’da Mimarlık Öğrencileri Makarası

Written by

Moda sokaklarını “Mahallede Karşılaşmalar” temasıyla  sanat eserleriyle buluşturan Red Bull Art Around’da bu yıl üniversite öğrencilerinin de bir projesi yer alıyor.

Bir grup mimarlık öğrencisi ile yeni mezun mimarlar tarafından kurulan Plankton Project’in MAKARA isimli çalışması Moda Caddesi’nden geçen insanlara farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. makara-moda-boy-kesit

Nasıl Başladı?

Yarışma için mimarlık fakültelerinde okuyan öğrenciler ve geçtiğimiz iki yıl içinde mezun olmuş genç tasarımcılar tarafından toplam 42 başvuru yapılmıştı.Katılımcılar arasında yeni mezun mimarlar tarafından kurulan Plankton Project oldu.

Ekipten Moda Caddesi üzerinde bulunan revaklardaki iki sütunun arasında kalan alanın değerlendirilmesine yönelik bir çalışma istenmişti.

Tasarımın Ana Fikri Ne?

Moda Caddesi’nin sadece geçiş için kullanılıyor olmasını sorgulayan ekip, yayaların Moda’yla ve birbirleriyle ilişki kurmasına izin veren bir kent mobilyası geliştirdi.

MAKARA moda kentsel çevrenin alışıldık alanlarına yapılacak küçük müdahalelerle nasıl farklı anlamlar kazanabileceğini ve insanlara her zamankinden farklı bir deneyim yaşatılabileceğini sorguluyor.

Üstelik birden fazla kişinin aynı anda kullanabileceği MAKARA moda insanların birbirleriyle etkileşime girmesine de fırsat tanıyan bir proje.

Article Categories:
Haber · Nasıl Yapılır? · Yarışma
H.İbrahim MAYDA
http://www.archizula.com

Restorasyon bölümü mezunu olan İbrahim, archizula'da okuyucuları için restorasyon , tasarım haberlerini yorumluyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: