Kas 26, 2016
42 Views
0 0

Sıra Dışı Mimarisiyle Aklınızı Başınızdan Alacak Yakışıklı İtalyan Kasabası: Alberobello

Written by

Yaz mevsimindeyiz. Kanımız kaynıyor; dolaşmak, eğlenmek, yeni bölgeler keşfetmek istiyoruz. Bu içeriğimizde ruhunuzun yeni bölgeler öğrenmek isteyen tarafını doyurmaya çalışacağız.

Size İtalya’nın birçok bölgesine nazaran azca bilenen, sadece gene de kendine özgü mimarisiyle haklı bir şöhret edinen Alberobello kasabasını tanıtmak isterim. Öyleyse buyurun içeriğe dostlar…

Alberobello, İtalyanca albero bello doğrusu “güzel ağaç” anlamına gelen ada haiz bir kasaba.

Alberobello, Cenup İtalya’nın pek bilinmeyen sadece en kıymetli yerlerinden kabul edilen Itria Vadisi’nde içeriyor. Kasaba Bari metropoliten alanının sınırları içinde.

1797 senesinde Napoli Kralı IV. Ferdinand tarafınca “Kraliyet Şehri” unvanı alan Alberobello, Latincede “cenk ağacının odunu” anlamına gelen “Arboris” adını de koruyor.

Alberobello, “Trulli” isminde olan kendine özgü mimarisiyle meşhur.

Yörede, konik çatılı, harçsız örülmüş duvarları, beyaz ve gri renkleriyle dikkat çeken 1500’den fazla Trulli evi bulunuyor. Alberobello bu bakımdan Trulli evlerinin başkenti olarak biliniyor.

Karstik bir araziye kurulu bölge, binaların ana malzemesi olan kireç taşı bol miktarda bulunduğundan Trulli evlerinin kolaylıkla yapılmasına olanak sağlıyor.

Zamanı 13. yüzyılın sonlarına değin uzanan Trulli evlerinin yalnız mimarisi değil, bu mimarinin oluşmasına yol açan tarihî hikâye de son aşama dikkat çekici!

gottakeepmovin.files.wordpress.com

Kendisinden izinsiz yerleşim yeri oluşturmayı yasaklayan devrin hükümdarı, mevcut evlere de yüksek vergiler getiriyor.

Bunun üstüne 13’üncü yüzyılın sonlarına doğru Acquauia Kontu 2. Girolamo bir düşünce geliştiriyor.

Bu fikre gore, ufak kireç taşlarının harç koymadan üst üste yerleştirilmesiyle meydana getirilen evler kolayca yıkılabilecek şekilde tasarlanmış.

Spiral plan üstünde yükselen duvarlar ve çatılar gene bu bölgeden çıkarılan kireç taşlarıyla inşa edilmiş. Bu tasarım yardımıyla evleri yıkıp tekrardan yapmak son aşama kolay!

Kralın vergi memurlarının yöreye geleceğini öğrenen köylüler, bu kolaylık sebebiyle yığma taş evlerin çatısını kolayca yıkıyorlarmış.

Böylece, vergi memurları yöreye ulaştığında yalnız koni şeklinde çevrilmiş, çatısız yapılar ile karşılaşıyorlarmış. Bundan dolayı bu yapıları ev olarak sayamadıklarından vergi de alamıyorlarmış!

Bu dâhiyane düşünce yardımıyla yoksul olan yöre halkı fahiş vergiler ödemekten de kurtuluyordu!

Bu yöntemin başarıya ulaşmış olmasından dolayı hem Alberobello’da hem de Itria Vadisi’nin birçok noktasında bu şahane evlerden görmek mümkün.

İlk önceleri sayıları yalnız 40 kadar olan Trulli evleri, böylelikle tüm bölgede 1500’den fazla bir sayıya ulaşıyor…

Itria Vadisi çevresinde Alberobello haricinde Cisternino, Locorotondo, Martina Franca, Ceglie Messapica, Ostuni ve civarında bol miktarda bu evlerden görmek mümkün.

11 bin dolayında nüfusa haiz Alberobello’da insanoğlu bu garip mimarinin getirmiş olduğu ün ve gezim geliriyle hayatlarını sürdürüyorlar.

Dolayısıyla bu evler günümüzde daha fazlaca hane olarak değil, butik otel olarak kullanılıyor.

Ya da bölgesel yiyeceklerin yada hediyelik eşyaların satılmış olduğu dükkânlar olarak…

Turşular, sucuklar…Fazlaca leziz ve tanıdık görünüyor.

Trulli evlerinin en oldukça bir arada görüldüğü yer olan Alberobello 1996 senesinde UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne girdi.

Tarihî ve mimarî özellikleriyle listeye girmeyi sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz.

Bonus: Alberobello ile Harran 2013 yılından bu yana kardeş kent!

Bilmiyorum içinde ne olduğu okurken sizin de dikkatinizi çekti mi fakat Trulli evlerini görünce benim aklıma Harran geldi.

Ümit ederim ikimiz de Harran evlerini daha iyi halde koruyabilir ve kültür turizmi noktasında daha iyi bölgelere getirebiliriz…

Siz Alberobello’yu ziyaret etmek ister misiniz?

Evet, kesinlikle!
Kararsızım.
Benim tarzım değil, istemem.
Sonucu Göster
Article Tags:
· ·
Article Categories:
Haber · Listeler · Makale · Nasıl Yapılır? · Tasarım
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: