Kas 15, 2016
34 Views
0 0

Türk Mimarların Kütük Ev Projesine Ödül

Written by

Türk Mimarların Kütük Ev Projesine Ödül

Türk Mimarların Kütük Ev Projesine Ödül

San Francisco’da “İnsanlık İçin Ev” yarışmasında büyük ödüllerden birisi Türk Mimarların oldu. Kevin Uğur Kara, Sunay Erdem ve Günay Erdem önderliğindeki ekibin San Bruno Dağlarında kurumuş ağaç kütüklerinden tasarladıkları ev dört büyük ödülden birisini getirdi.

Evler, tabiatın temel malzemelerin birisi ahşabın en naturel hali olan kütüklerden oluşmakta. Tek kişilikten, 3-5 kişilik aile profillerine kadar dinamik bir aile yapısına hizmet edeceklerdir. Evler bir konut kompleksi halinde olup, ihtiyaca gore kompleksi modüler olarak yatayda ve dikeyde uzayabilmektedir.

Sunay Erdem projeyi anlatırken, konutların San Francisco’nun San Bruno Dağlarının eteklerinde, ağaçların bolca olduğu peyzaj alanına önerdiklerini belirtti. Dolayısıyla kurumuş ağaç kütüklerinin bolca olduğu bu dağlık ve ormanlık alanda gönüllüler tarafınca kolayca inşa edilebileceğini de altını çizdi.

Günay Erdem ise konutların birer Habitat Evi durumunda olup, kolay, ergonomik ve modüler olduklarını belirtti. Ekibin ABD Birleşik Devletlerinde yaşayan temsilcisi Uğur Kara ise ABD’da tabiat ile içiçe yaşama ehemmiyet verilmeye başlandığını, yalı baskı klasik amerikan evleri yerine artık daha naturel çözümler aranmaya başlandığını altını çizdi.

Haberin Tamamı İçin: http://www.cnnturk.com/2012/kultur.sanat…

Article Categories:
Etkinlik · Yarışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: