Kas 25, 2016
41 Views
0 0

“Türkiye’de Mimarlık Baskı Altında”

Written by

“Türkiye’de Mimarlık Baskı Altında”

“Türkiye'de Mimarlık Baskı Altında”Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Dünya Mimarlık günü dolayısıyla Yüksel Caddesi’nde yaptıkları basın toplantısında geçtiğimiz Cuma günü “bandrolsüz kitap” iddiasıyla şubenin gösterim deposunun basılmasına tepki yayınlandı.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Ali Atakan, Ankara Şube yedek Yönetim Kurulu Üyeleri, Saygın Osmanpaşaoğlu ve Songül Mutsuz katıldı.

Ali Hakan, Dünya Internasyonal Mimarlar Birliği’nin her yıl Ekim ayının ilk pazartesi gününü 144 ülkede Dünya Mimarlık günü olarak kutladığını ve bu yılki temanın “mimarlık bir kültürdür” olarak belirlendiğini deklare etti.

Ankara Mimarlar Odası ise yedi gün sürecek etkinliklerini “direniş, mekan, kültür” mevzuları çerçevesinde kamusal mekanlarda halka açık şekilde düzenleyecek.

Hakkan, “bandrolsüz kitap” iddiasıyla meydana getirilen baskına ilişkin şunları dedi:

“İncelemeye alınan yayınlar bilim insanlarınca hazırlanan ilkokullarda valiliğin izniyle küçüklere şehir bilinci vermek suretiyle okullara ve üyelerimize parasız dağıttığımız yayınlar. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’na da yayınlarımızdan armağan ettik.

“Telif hakkını önemseyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yayınlarında hiçbir ticari kaygı gözetmez. Hukuki süreci başlatacağız, depomuz yedi güvenilir olarak bana teslim edildi, süreç tamamlandığında ve depomuz açıldığında kitaplarımızı ücretsiz bir şekilde halka dağıtacağız.”

Candan ise “Türkiye’de mimarlık ortamı baskı altında” diyerek mimarların problemlerine dikkat çekti.

“Hususi sektörde çalışan mimarlar, düşük ücretle sigortasız çalıştırılıyor. Özgür çalışan mimarlar cemaatle iş ilişkisine girmediyse iş alamıyor. Devletle iş yapıyorsanız, mimarların tasarım süreçlerine müdahale ediliyor. Osmanlı, Selçuklu Mimarisi dayatılıyor. ‘Eğer bu tasarımları yapmazsanız tekrar iş alamazsanız deniliyor.’

“İktidarın ideolojisini yapılardan okuyabilirsiniz. Mimarlık kültürü yalnız mimarların algıladığı ve ürettiği şeyler değildir, mimarlık kültüründe tüm toplumun, ekonominin, toplumsal ve siyasal yapıların ilişkileri ideolojisi vardır. 2013 yılı mimarlık günü baskı ve direnişle birlikte başlıyor”

Kitaplara yönelik baskına ilişkin ise yayınlardan beşer adetin kütüphanelere ve Güvenlik Müdürlüğü’ne gönderildiğini belirten Candan TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin de bandrolsüz yayınları bulunduğunu söylemiş oldu. (BK)

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Haber · Tartışma
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: