May 5, 2016
34 Views
0 0

Gaziantep’te Yeşil Çatılar Semineri Gerçekleştirildi

Written by

Türkiye’nin ilk ve tek ekolojik evi olan Gaziantep Ekolojik Evi ‘nde gerçekleştirilen etkinliğe , Gaziantep Üniversitesi Öğretim üyelerinden bir kısım temsilciler ile üniversite öğrencileri, belediye temsilcileri , mimarlar , peyzaj mimarları katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik için Özel sektörden katılımcıların pek rağbet etmediğini söyleyebilirim.Çoğunluğunu akademik hava teneffüs eden kimselerin oluşturduğu katılımcılara değerli sunumlarıyla Sayın Josef Bonfil ve DS Mimarlığın kurucularından Deniz Aslan eşlik etti.

Sabah ve öğleden sonra seansları şeklinde iki ayrı gruba ayrılan etkinlik , katılımcılarına katılım sertifikası da teslim etti.

2 bölümden oluşan etkinliğin ilk bölümünde Josef Bonfil (İnş. Mühendisi), Yeşil Çatılar konusundaki deneyimlerini aktardı.Statik unsurları ve tasarım aşamalarına dair ipuçlarını anlattı.

Sunumundan öne çıkan başlıkları kısaca listeleyecek olursam;

 • Meğer yeşil çatılar hiç te yeni bir şey değilmiş..Geçmişi tarihler öncesine Babilin asma bahçelerinden tutun, Roma İmparatorluğuna kadar uzanıyormuş.Sunumda çok güzel örneklerin yer aldığı resimler de bulunuyordu.
 • Yeşil çatıların mantığı ; ”binanın kaldırdığı toprak alan kadar yukarıda toprak alan oluşturmak..” imiş.Yani en alt tablanın temelle birlikte oturduğu alanın yeşillenmesi pek mümkün görünmese bile bu alanı çatıda telafi etmek.
 • Türkiye’nin İlk yeşil çatılı yapısı 1986 yılında yapılan İstanbul Küçükçiftlik park yapısı imiş.Ki bugün artık yok!
 • 2.si Ankara’da yer alan Karum İş Merkezi.1990 yılında yapılmış ve halen ayakta..
 • Yeşil çatıların yapılması şehrin toz emilimini sağlayarak daha yaşanılabilir bir hale gelmeleri için de önemli bir unsurmuş.
 • Isı yalıtımını sağlayarak daha verimli yaşam alanları sağlamak..

Seminerde öğrendiklerim yalnızca buz dağının görünen bir kısmı elbette ama Green Architecture bağlamında düşünüldüğünde oldukça verimli bir kaç saat geçirdim diyebilirim.

Sunumlardan öğrendiğim acı ama gerçek durumlardan biri de Türkiye’de Yeşil Çatılar ile ilgili herhangi bir yönetmelik olmadığı bilgisiydi.Yapılan uygulamalar ve projelendirmeler için FLL (Bitkilendirilmiş çatılar derneği) yayınlarına nispetle inceleniyor – kontrolü sağlanıyormuş.

Yalıtım konusunun da özellikle su yalıtımı anlamında bitkilendirilmiş çatılar alanında ne kadar önemli bir husus olduğu bilgisini öğrenmiş oldum.Bir yalıtım örtüsünün bitkilendirilmiş çatılarda kullanılmadan önce 2 yıl gibi bir zaman diliminde cam kuyu testinden geçtiğini öğrendim.

TS EN 13948 ve FLL sertifikasyonları bu konuda çok önemliymiş.

Su yalıtımında en garanti ve güvenli birleşim mesafesi 1.5 m imiş.Ülkemizde 30 cm e kadar uygulanıyor!

15 Dereceden daha az eğimli kabuklar için ekstra yalıtım ve toprak tutma tedbirleri alınmasına gerek yokmuş.

İnşaat Mühendisi Josef Bonfil Yeşil Çatılar ile ilgili sunumunu yaparken.Diğer resimde de Mimar arkadaşım Fethullah Eryoldaş ile beraberiz.

İnşaat Mühendisi Josef Bonfil Yeşil Çatılar ile ilgili sunumunu yaparken.Diğer resimde de Mimar arkadaşım Fethullah Eryoldaş ile beraberiz.

Şimdilik bu kadarı yeterli sanırım.İlerleyen günlerde bu yazının devamı niteliğinde bir yazıyla Dr. Deniz Arslan’ın sunumundan notları da paylaşacağım.

 

Article Categories:
Makale · Teknik
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Comments to Gaziantep’te Yeşil Çatılar Semineri Gerçekleştirildi

 • aynı etkinliğe ben de katıldım.Çok samimi ve etkili bir yazı olmuş deniz beyin sunumundan notları da paylaşacğınız yazınızı bekliyoruz.Teşekkürler 🙂

  ArchiGirl 05/05/2016 18:49 Cevapla
 • aynı etkinlikten urfada da istiyoruz

  mehmet 05/05/2016 21:20 Cevapla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: