Mar 4, 2016
269 Views
0 0

Mimar Olmak İçin Çizim Yeteneği Şart mıdır?

Written by

Mimar olmak isteyen arkadaşlar için kaçınılmaz sorulardan biri de şüphesiz çizim yeteneğinin mutlaka gerekli olup olmadığıdır.Çizim yeteneği ve mimarlık arasında nasıl sıkı bir bağ kurulduysa , bu soruya sürekli olarak rastlarız.Özellikle archizula gibi mimarlık bloglarında bu konuyla ilgili çok fazla içerik beklentisi bulunmakta.

Şimdi konuya gelecek olursak.Mimar olmak için çizim yeteneğinin gerekli olup olmadığı konusu tüm büyük tartışmalarda da olduğu gibi tam bir muamma!.

Şöyle ki; bir kesimin görüşüne göre okulda zaten çizim ile ilgili temel beceriler öğretilmekte.Bu beceriler zaman içerisinde yapılan mesleki pratiklerle beraber sürekli bir gelişim göstererek yetenek konusu ortadan kalkmakta..

Diğer bir kesime göre ise çizim yeteneği olmadan bu denli zorlu sayılabilecek çizimleri nasıl yapacak kişi?!.Tabi ikisi de bir görüş meselesi değerli dostlar..

Şunu atlamamak lazım ki, yetenek sonradan kazanılacak birşey değil..Yani anadan doğma kazançlardan birisidir.

Okulda öğretilen çizim pratiklerinde size hiç birşey bilmiyormuşsunuz gibi anlatılır.Bu hangi akademik kuruma danışırsanız danışın böyledir.Çizimler, özellikle teknik çizim konusunda yetenekten daha da ziyade olayı görmekle alakalı..

mimarlık çizim yapmaktan ibaret değildir!..

Mimarlık okumanın hayaliyle yanıp tutuşan arkadaşlara bu denli zorluklardan bahsetmek biraz da acımasızlık aslında..

Onları bu mesleğe olan tutkularından dolayı motive etmek lazım diye düşünüyorum.Mesleğin zorluklarını elbette zaman içerisinde zaten görecekler.Çizim yeteneği , mimarlık eğitiminde olmazsa olmazlardan biri değil.Lütfen tasarım yeteneği ile karıştırmayalım.Bu ayrı bir olay.Çizim yeteneğinden kasıt el çizimi değil, verilen ödevleri ve sorumlulukları çizimsel anlamda ifade edebilmektir..

Peki siz ne düşünüyorsunuz mimarlık mesleğini tercih edeceklere yön göstermesi açısından çizim yeteneğinin gerekliliği hakkında?

Article Categories:
Makale
Pınar BETTEN
http://www.archizula.com

Sanat tarihine ilgi duyan Pınar, kitap sever, hayvansever aynı zamanda archizula'da mimar - tasarımcılar için faydalı şeyler paylaşıyor.

Comments to Mimar Olmak İçin Çizim Yeteneği Şart mıdır?

  • ben çizim yeteneğinin gerekli olduğunu düşünüyorum ,en basitinden arkadasımın çok güzel bir çizimi vardı ,zorlanmadan çoğu şeyi çizebilirdi ,ben daha geriden gelirdim .. üniversite hayatım boyunca unutamayacağım tek şey : teknik resim dersi alırken ,hocamın iki buçuk ay sonunda ,evet arkadaşlar bu gönye,bu pergel,bu t cetveli demesi 🙂

    Neslihan YILDIZ 31/08/2016 13:14 Cevapla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: