Kas 26, 2016
47 Views
0 0

Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri Ne iş Yapar ?

Written by

Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri mesleği hakkında informasyon

TANIM

Binaların, saray, köşk ve cami benzer biçimde sanat eserlerinin mimari plana uygun olarak yapılacak olan onarım çalışmalarında, duvar süsleme vb. işleri gerçekleştiren, ressam, heykeltraş, seramik sanatçısı, iç mimar ve restorasyon uzmanları ile usta ve işçiler içinde vazife icra eden kişidir.

GÖREVLER

Mimari dekoratif sanatlar teknikeri , yeni inşa edilen yada eski binaların, mimari planına uygun olarak dekorasyon işlemlerini yapmak için;

Ressam, seramikçi, mühendis ve mimarlara destek eleman olarak, uygulama alanının keşfini yapmış olup lüzumlu ölçüleri alır,

Uygulamaya konulacak mevzu ile ilgili desenleri araştırıp tasarlar yada meydana getirilen tasarımı gerçekleştirmek için planı yapar,

Planlanan iş için ihtiyaç duyulan malzemeleri sağladıktan sonrasında uygulamaya geçer,

Çalmış olduğu iş yerinde üst ve astları içinde eşgüdümü sağlar,

Doğabilecek hataları ve iş kazalarını önlemek için lüzumlu önlemleri alır, planlanan işin programa uygun yürütülmesini sağlar, bu mevzuda gerkli kontrolleri yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Amaca uygun kesici ve yakıcı aletler,

–    Bileşik ve selülozik boya, tiner  vb. çözücüler, fırça, tiner, cam, alçı, balçık, kurşun, bakır

–    Hava kompresörü,

–    Seramik fırını,

–    Taşlama makineleri,

–    Koruyucu maske, gözlük, eldiven.

–    Şekillendirme aletleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Mimari  dekoratif sanatlar teknikeri olmak isteyenlerin,

Tasarım ve çizim kabiliyetine haiz,

Şekiller arasındaki ayrıntıları algılayabilen,

Görme keskinliğine haiz,

Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

Güzel duyu görüşü olan,

Dikkatli ve sabırlı,

Esnek emek verme saatlerine ve yoğun emek verme temposuna dayanıklı,

Gezi engeli olmayan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Bazen kapalı ortamlarda, zamanı binalarda tozlu ve boyalı ortamlarda kimi zaman de açık havada çalışırlar. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam tozlu ve kokulu olabilir. Uzun soluklu imalathane çalışmalarında ve yaptıkları çalışmaların montaj ve yerleştirme işlemlerinde vazife alabildikleri için bedensel bitkinlik yaşayabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikerleri, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ulusal Saraylar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl Hususi İdarelerinde çalışabilirler. Etüt Proje alanları ile ilgili hususi kuruluşlar ve bürolarda da çalışabilecekleri benzer biçimde uygulama ağırlıklı olarak aldıkları çağıl plastik sanat eğitiminin yanı sıra; Türk Mimarisi, Dekorasyon, Restorasyon, Peyzaj, Seramik, Bilgisayarlı Tasarım  benzer biçimde mevzuları da  aldıklarından gerek ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ilişik işyeri ve atölyelerinde bu alanlarda da  hizmet verebilmektedirler.

İş bulma mevzusunda daha fazlaca büyük şehirler, ekonomik ,gezinsel ve zamanı açıdan gelişmiş bölgeler tercih edilmelidir. Hatta bazı alanlarda (cami süslemesi benzer biçimde) yurtdışında emek verme imkanı bulunmaktadır. İş bulma mevzusunda cinsiyet ayrımı yapılmamakla birlikte iş yoğunluğu ve uygulamadaki ağır gidişat bu mesleği seçecek olanlar için dikkate alınmalıdır

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi  üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Mimari Dekoratif Sanatlar” programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Cam İşlemeciliği, Çini Desinatörlüğü, Çini Desinatörlüğü (Süslemecilik), Çinicilik ve Seramik, Çinicilik ve Seramik (Dekorlama), Çinicilik ve Seramik (Şekillendirme), Seramik ve Cam Teknolojisi, Fotoğrafçılık, Grafik ve Fotoğraf/ Fotoğraf ve Grafik, Grafik/Grafik Sanatlar, Grafik Tasarım, Heykel, Plastik Sanatlar, Seramik, Seramik Sanatı, Şekillendirme ve Desenleme, Tasarım ve Teknolojisi/Tasarım Teknolojisi, Sanat ve Tasarım, Dekoratif Fotoğraf, Dekoratif Sanatlar, İç Mekan Düzenleme, İç Mekan Tasarımı, Konservasyon, Restorasyon, Fotoğraf (Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi), Uygulamalı Fotoğraf (Anadolu Kız Meslek Lisesi/ Kız Meslek Lisesi) alan/bölümlerinden mezun olanlar “Mimari Dekoratif Sanatlar” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.Ihtiyaç duyulan koşullara haiz oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM tarafınca meydana getirilen Talebe Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, kafi Sözel 1 (SÖZ 1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda saptanca açığı kalırsa açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına gore yerleştirilebilirler.

 

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin  eğitim süresi 2 senedir.

Eğitim süresince:Görsel Idrak, Sanata Giriş, Bilgisayara Giriş, Bilgisayar Uygulamaları ve Tasarım, Geleneksel Türk El Sanatları, Güzel Sanatlar, Seramik Teknolojisi, Cam İşleme Teknikleri, Model Kalıp Teknikleri, Serigrafi, Mesleki Fotoğraf, Duvar Süsleme Teknikleri, Seramik Fırınlama Teknikleri,Temel Plastik Sanatlar Eğitimi, Sanat Zamanı, Mesleki Temel Eğitim, Tasarım-Proje, Yabancı Dil, Türk Dili, Mustafa Kemal Atatürk İlkeleri ve İnkilap Zamanı, Gövde Eğitimi  benzer biçimde dersleri alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Mimari Dekoratif Sanatlar ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafınca meydana getirilen Dikey Geçiş Sınavında başarıya ulaşmış oldukları takdirde Geleneksel Türk El Sanatları, Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği, Eski Çini Onarımları lisans programlarından birine saptanca dahilinde dikey geçiş yapabilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince tüm harcamalar öğrenciye aittir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun tahsil ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ek olarak kamu ve hususi kurum ve kuruluşların burs imkanlarından yararlanabilirler.

Kamu  sektöründe  çalışanların maaşları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na gore teknik hizmetler sınıfından, hususi sektörde çalışanların ise; asgari ücretten azca olmamak suretiyle, çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, kabiliyeti, emek verme kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine nazaran belirlenmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Informasyon Merkezi,

Bünyesinde Meslek Informasyon  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Kategori: Meslek Rehberi Etiketler:meslek hakkında bilgiler, Meslek Rehberi, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri eğitimi, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri geliri, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri görevleri,Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri ile ilgili informasyon, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri maaşı, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri mesleği, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri meslek, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri iyi mi olunur, Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri nedir
Article Categories:
Analiz · Haber · Makale
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: