Kas 29, 2016
46 Views
0 0

Mimarileriyle Kendine Fanatik Bıraktıran 15 Mega Yapı

Written by

Dünya daha ilkin eşi benzeri görülmemiş ve hayata imzasını atmak isteyen kralların eserleriyle hep doldurulmaya çalışılmıştır. Fakat bunlarda şimdiki imkanların varlığından söz etmek mümkün değil.

Antik yapılar insan dehasının, gücünün ve azminin birer zaferleri olarak yeryüzünde daima duracak büyük yapılardır.

Bunlar hakkında resimler ile ilgili mevzuda ufak bilgiler sunacak ve bu mevzuda geniş araştırma içeren belgesellerle siz değerli üyelerimizin hoş vakitler geçirmenizi sağlayacağız.

İşte onlardan size bir derleme…

1. Keops Piramidi

Mısır Piramitlerinin en çağıl ve en iyi yapılmış 20 senenin insani ürünü. Birçok hesabın ve kolay geometri ve muhteşem güç ile yapılmış görkemli yapı.

Zannedildiğinden değişik olmak suretiyle yapımında hür insanoğlu çalışmış, çift gömüt sistemi (üstte ve altta gizli saklı iki gömüt) getirilmiş, büyük bir kireç taşı kompleksidir.

Dünya’nın 7 Harikası’ndan ayakta kalan tek yapı.

Keops ya da malum ismiyle Khufu’nun uydularıyla birlikte yaptırdığı piramit hala saygıyla izlenmekte. Bu yapı ile ilgili görkemli belgeseli:

Buradan İzleyebilirsiniz

2. Hypogeum

Ronald Hutton tarafınca halen emekleri yürütülen bir yer altı mezarıdır. Burada Tanrı’ya kurban adanan insanların mezarları vardır.

6000-7000 civarı insan kemiğinden meydana gelen yapı tamamen karanlıktır. Burada bir duvar içine doğru çukur bulunmakla beraber burada bariton tonda meydana getirilen ses testleriyle transa geçirilerek insanoğlu öldürülmüştür.

Bu yapının hatta piramitlerden eski olduğu düşünülmektedir.

Vereceğim linkte 24. dakikadan sonrasını seyredebilirsiniz…

Malta’nın Kemik Odası

3. Ayasofya

Türkiye’nin incilerinden kabul edilen yapı Bizans’ın yükselme çağının bir eseridir. Jüstinyen Bizans’ın en güzel ve en büyük kubbeli ibadethanesini yaptırmak için mimarları ve işçileri seferber ettirmiştir. En büyük emek kubbesine verilmiş ve bu kubbenin sağlam durabilmesi için destek payandaları ile büyük bir mimari çaba gösterilmiştir.

Her ne kadar azca bilinse de bugün bu yapının ayakta durmasının sebeplerinden biri Mimar Sinan’ın çalışmalarıdır.

Bu güzel yapının aşamalarını seyretmek için:

Ayasofya Belgeseli

linkini tıklayabilirsiniz.

4. Angkor Vat

Şimdiki Kamboçya’da Dünya’da cenneti inşa etmek için yapılmış bina. Dünya’daki en büyük katedrallerden birisidir.

En şaşırtıcı ve hayret verici vakası bir bataklığın üstünde yüzmesidir. Hatta binayı da ayakta tutan bu yer altındaki hareketli ve II. Suryavarman tarafınca buluş edilmiş sistemdir. İyi bir Khmer mimarisidir. O güne kadar hep ağaçtan meydana getirilen yapı ”Ağaç da tıpkı insan gibidir, yok olmaya mahkumdur!” düşüncesi ve hükümdarın dünyadaki tanrı olma isteğinden dolayı sonsuzluğu temsil eden taşlardan yapılmış olması ilginçtir.

Angkor Vat

belgeseli bu durumu detaylıca açıklamaktadır.

5. El Hamra Sarayı

El Hamra korunmalı saray olarak inşa edilmiş bir Müslüman yapısıdır. Bu yüzden daha oldukça Arap figürleri ve hususi oymalı süsler kullanılmıştır.

Fakat bir saray yapısından fazlaca bir müdafa yapısı olarak inşa edilmiştir. Şu sebeple devamlı olarak bir Kastilya saldırısına maruz kalan bölgede stratejik olarak iyi bir yapı oluşturulmak zorunda kalındı. Granada’da olan bu bina fazlaca ziyaretçi alan güzel bir yerdir.

Al Hambra Sarayı

adresinden belgeselini seyredebilirsiniz.

6. Chartres Katedrali

Çoğu zaman katedraller büyük, ince duvarlı ve eşit şartlarda bulunan uçan payandalar ile desteklenmiştir.

Alışılagelmiş tüm katedral sistemini bozarak değişik bir yapı olan Chartres Katedrali eşi benzeri bulunmayan bir binadır. Bu katedral ile ilgili belgeseli:

Chartres Katedrali

ile izlemeniz mümkün

7. Petra Antik Kenti

Birinci kapıların üstündeki büyük kapak kısmını ayakta tutabilmek ve bu binayı dağın içine oyabilmek için verilen çaba hayranlık uyandırıcıdır. Ürdün kentinde bulunan yapı hem de da yapımı oldukça zor olmasının yanında çeşitli imkansızlıklıkların da getirmiş olduğu mücadeleyi hakim kılıyor.

Petra Belgeseli

ile seyredebilirsiniz.

8. Maçu Piçu

Gökyüzüne ulaşmak isteyen insanların Dünya’nın dengesine meydan okurmuşçasına bir emek ve insani güç harcamış olduğu yüksek Peru antlarıdır. Büyük toprak kaymalarına karşın ayakta kalabildi.

İnsan gücü ile bu görkemli büyüklükteki taşlar şaşırtıcı ve hayret verici bir halde üst üste konuldu.

Savaşlardan bir korunma amacıyla meydana getirilen bu yapılar bir devri açıp kapattı.

Buradan…

9. Çin Şi Huang’ın Mezarı

Çin Şi Huang’ın topraktan yapılmış piramidi Dünya’daki hususi yapılardan biridir. Toprak pirinç lifi ve su ile beraber oldukça oldukça sıkıştırılarak sert bir betonsu yapı elde edilmiştir. Bir yer altı yapısı olmasının yanında bir alt saray oluşturulmuştur.

Çin’in ilk imparatorunun defnedildiği bu yapıda hükümdar için intihar edip mumyalanan cariyeler, binlerce bronz eşya ve binlerce asker heykelcik de bulunmaktadır.

Hatta mumyaları o şekilde bir işlemle elde etmişlerdir ki son bulunan mumyada et dokuları hala sağlamdır. Bununla ilgili olan belgesele:

Buradan Ulaşabilirsiniz

10. Stonehenge

Dünya’da piramitlerle beraber malum en eski yapılardır. Şu anki teoriye gore bu bina büyük bir kompleksin yalnız yarısıdır. Burada Tanı için törenler düzenlemiştir.

Halen ne amaçla yapıldığı fazlaca bilinmese de bunun bir yakarma yeri olduğu görüşü diğerlerine nazaran daha kuvvetlidir.

Stonehenge Dikilitaşları

11. Sfenks

Mısır her bakımdan zamanı antik binaların oldukça yoğun olduğu bir bölge. Aslına bakarsak daha fazlası da olabilir bu listede sadece iki tanesini paylaşalım dedik.

Altında ne barındırdığı oldukça bilinmese de bir yer altı tüneli olduğu hepimiz tarafınca kabul edilmektedir. Khufu (Keops) tarafınca yapıldığı öne sürülmüştür. Sadece kati malum bir şey vardır ki şu anki elde edilmiş yüzden ilkin Sfenks’in yüzü Kefren’in yüzüydü. Bu sebeple Khufu sakalı olmayan bir imparatordu. Oğlu Kefren’in ise sakalı mevcuttu. Sfenks’te gördüğünüz suretiyle göğüs tarafında olan çıkıntı büyük olasılıkla bir sakal kabını destekleyici bir yapı olmalıdır.

Sfenks

belgeseli ile bu mevzu hakkında informasyon alabilirsiniz.

12. Pantheon Tapınağı

İsim anlamıyla ”Tüm Tanrıların Tapınağı” olarak malum bu bina büyük olasılıkla İmparator Hadrianus tarafınca yaptırılmıştır. Bu binanın yapılmasının peşinden çoğu zaman Yunan mezarlarına da aynı isim verilmeye başlanmıştır.

Bu mevzu ile ilgili yabancı kaynaklı belgeseller de mevcuttur. Sadece Türkçe bir video kaynak maalesef ki sunamayacağız.

En eski beton kubbeli yapı olan Panteon’un halen iyi mi yapıldığı bir sorundur.

13. St. Paul Katedrali

İngiltere’deki büyük katedral II. Dünya Savaşı’nda bile atılan bombalarla yıkılmamıştır.

Bu binanın mimarı Wren ömrünün yarısından fazlasını buraya vermiştir. Tepedeki büyük heykel ile illüstrasyon yaparak yalancı bir kubbe bile oluşturmuştur. Bu hususi yapı halen Dünya’daki en mühim binalardandır.

Aziz Paul Katedrali

belgeseli bu mevzu hakkında informasyon vermektedir.

14. Kolezyum

Roma’da büyük savaşların yapıldığı, bu savaşların da yaşam mücadelesiyle beraber eş zamanlı eğlencelere dönüştüğünü söyleyebileceğimiz yapılardan bahsediyoruz.

Kolezyum kattan oluşan yapısıyla beraber büyük bir çaba gösterilmesine sebep olmuştur. Dereceleri bile ayarlanmış su kanalları ile beraber labirentli orta alanda insanları birbirine kırdıran bir sistemin de şahidi olmuştur.

Buradan Seyredebilirsiniz

15. Tac Mahal

Mimarı bilinmeyen ender yapılardan kabul edilen Tac Mahal, Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’e olan aşkının bir anıtıdır.

Aşk için meydana getirilen ender binalardan olması halen ziyaretçilerini büyülemektedir.

Sadece haritadan bakılırsa Tac Mahal’in etrafı oldukça fena yerleşimlerle donanmıştır. Bu mevzu ile ilgili belgesel:

Tac Mahal

adresindedir.

Article Tags:
· · · · · · ·
Article Categories:
Haber · Listeler · Mimarlık tarihi · Nasıl Yapılır?
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: