Mar 5, 2016
388 Views
2 0

Mimarlar Ayda Ne Kadar Para Kazanıyor?

Written by

Kendi mimarlık ofisi olan bir mimar profili için konuşacağımızı evvel belirteyim.Şundan dolayı mimarın nerede çalmış olduğu hangi sektörde çalmış olduğu bu mevzuda oldukça mühim bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mimarlar üniversite mezuniyetinin peşinden büyük bir telaşla ne yapacağını arar durur.

Son olarak kendi iş yerini açmayı kafasına koyarak bu doğrultuda hazırlıklara adım atar ve hikayenin en keyifli kim bilir bir o denli acıklı tarafları kendini göstermeye adım atar.

Mezun olur olmaz mimarlık ofisi açmak ne aşama doğru hoş , orası da tartışılır lakin biz yinede ”ofisi olan bir mimar” profilinden bahsedeceğiz.

Mimar olarak varlıklı olmayı hayal edenlere hususi olarak geçtiğimiz günlerde fazlaca sevdiğim birinden duyduğum şu sözü söylemek isterim;

Mimarlar meslek hayatlarının ilk 10 yılı çalışırlar fakat para kazanamazlar..Sonraki 10 yılda çalışırlar ve çalışmış oldukları kadar para kazanırlar..Bu 20 yılı takip eden sürenin sonunda kazandıkları tecrübenin ve mesleki çevrenin verdiği bir avantajla 10 yıl süresince emek vermeden para kazanmaya başlarlar…

Ayda averaj 20.000TL kazanan bir mimarın net geliri nedir?

12670919_246551509017646_6604013409868830122_n

Bir iki keyifli kafe dekorasyonu tasarım , çizim ve uygulaması işi alıp bir kaç tane de küçük çapta proje kapan bir mimar bu parayı kolaylıkla kazanabilir.Hem de bir ayda..

Yakıt parası, git gel yorgunlukları , durağan(durgun) ofis harcamaları ve öteki harcamaları çıkardığınız vakit ortalama olarak 14.000 TL – 16.000 TL benzer biçimde net bir sayı kalır.

Yalnız hesap edilmesi ihtiyaç duyulan ve bence atlanılmaması ihtiyaç duyulan bir husus var.O da bir aya bu kadar işin sığdırılması..Bu adam / madam uyuyacak, yiyecek yiyecek , gezecek , çocuklarına zaman ayıracak eğlenecek..

Birazcık zor benzer biçimde görünse de bu sayılara ulaşmak için yalnız başına çalışmak ciddi anlamda yorucu olacaktır.

Hepimiz için geçerli olacak , net bir sayı paylaşmak doğru olmaz yalnız geçtiğimiz yıllarda TÜİK bu mevzuya yakın bir alanda yapmış olduğu araştırmada Mimarlık grubundan meslek profesyonellerinin en fazla kazanan meslekler içinde ilk 5 ‘e girdiğini hatırlıyorum.(Bilgiye ulaştığımda gene buradan paylaşacağım).

Peki sizin çevrenizde tanıdığınız mimarlardan izlenimlerinize nazaran yada kendi olanaklarınızla gözlemlerinize nazaran bir mimar ayda ne kadar para kazanır?Mimarlar için en fazla gelir getiren iş yolları hangisidir?.

Article Categories:
Makale
http://www.archizula.com

Mimarlık dünyasındaki gelişmeler ile sektörel haberlerin yorumlandığı, tasarımlar üzerine kritiklerin yapıldığı mimari blog.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: