Kas 26, 2016
70 Views
0 0

Mimarlar Ne Yapar ?

Written by

Bob Borson “Life of an Architect” adlı blogunda bir mimarın gün içinde neler yaptığını esprili bir üslupla mevzu alıyor.

 

 

Bir mimar tüm gün ne yapar? Cevabı genel olarakoldukça şey” olacaktır.

Her ne kadar çalıştığın sektöre nazaran değişse de mimarlar içinde karşılaştırma yaptığında benzer cevaplar alırsın. Ben de herhangi bigün içinde ne yaptığımı ve iyi mi süre harcadığımı anlatmayı düşündüm.

Naturel bu yalnız bigün… Geçen Perşembe ne oldu? 20 Eylül 2012

Gün diğeri herhangi bigün benzer halde başladı; sabah 6:00’da sızlanarak ve bir çok vakit asla emek vermeyi istemeyerek. Normalde 7:15’ten ilkin ofiste bulunmak zorundayım, bu sebeple hergün kızımı okuldan almak için ofisten 5’te ayrılıyorum. Erken işe gelmeyi kabul ettim, zira ben kalktığım an fazlaca çalışmaya hazırım.

6:50

kalkis

 

Ofise gittiğimde ilk yaptığım şey, peşinden gittiğimiz yeni proje için bir tavsiye hazırlamaktı. Dün öğle saatlerinde müşterilerle buluşmuştum ve onlar en geç 36 saat içinde işin bitirilmesini ve bugün öğlen önerinin sunulmasını istemişlerdi.

8:15

Yeni adım durum planı skeçlerinin hazırlanmasıydı. Üstünde çalıştığımız ve müşteriyle yarın öğlen toplantımızın olduğu yeni bir renovasyon projesi bu. Birçok çeşitli şema hazır. Yalnız şemaların vaziyete oturup oturmadığını görmek için konum planı emek harcamaları yapmam gerekiyor. Bu oldukça zor fakat Sharpie kalemlerimi çıkarmak zorundayım.

8_45

8:45

Her insana vermek suretiyle toplantı notları hazırlamak coşku verici bir vazife! Ne tartışıldığı, nelere karar verildiğine dair kayıtların hazırlanması inanılmaz önemli ve bir oldukça şirket için zahmetli bir durum bu. Daima müşteriye kıymet veriyor olsam da, toplantı notu tutmak kadar nefret edilecek hayatta oldukca azca şey vardır.

butungun

Tüm Gün

Akıllı telefon durdu şundan dolayı bir oldukça zaman telefondayım ve artık yaptığım her telefon görüşmesinin kaydedildiğini düşünmüyorum. Hepsi toplamda 27 telefon çağrısı oldu; 19’unu ben yaptım, 8’i karşıdan geldi. Bu görüşmelerin hiçbiri eşimden değildi ki, o hayatımda gördüğüm en fazlaca toplantıya giren insan. Ne zaman kendimi fazlaca şey yapıyormuş şeklinde hissetsem, derhal puanlama yapar.

Bob: Bugün delirdim. 50 mail aldım ve 4 toplantım vardı. Eğer tüm işim yapılmış işler hakkında konuşmak ve toplantı yapmaksa, işlerin yapılmış hale gelmesini sağlamam iyi mi beklenilebilir?

Michelle: Ofise gitmeden ilkin 50 mail aldım ve toplamda 16 toplantım vardı bugün. Aynı zaman içinde üç toplantı daha vardı ve hepsine katılabildim.

Puanlama sonucu ortada!

saat10

10:00

Ortaklardan biriyle olan görüşmede proje için plan ve ön maliyet üzerine tahminleri gözden geçirdik. Oldukça süratli bir toplantıydı ve bir çok vakit bu proje içinde her birimizin görevlerini belirledik.- Ben tasarımı ve maliyeti sunacağım.

10:30

Bir sürü telefon görüşmesi, danışmanların kontrolü ve programın  adım atmasıBir fazlaca süre “Sizin için ne yapabilirim? Size destek olabileceğim herhangi bir şey var mı?” üzerine.

saat12

11:30

Ögle vakti… Eğer tüm işlerimi yeterince süratli tamamlayamazsam, sanırım yiyecek yiyemeceğim. Ek olarak evimde bir tadilat durumu var ve dışarı kaçmak zorundayım. İşçiler kapıyı hayata geçirmeye başlamadan kapı malzemelerini almak zorundayım.

Benim bu kapı ürünlerini alacağım yer herika şeylerle dolu: Bunlardan biri Blu Bathworks bağlantısız banyo küveti. Normalde bu şekilde bir küvet kullanmam fakat şu an kendimi resimdeki benzer halde görmek isterim (bugünler pelte şeklinde olduğum günler…)

11_30

12:00

TKO mağazasındaki araştırma bitti ve kapı malzemelerimi otomobile alıyorum. Baldwin Paslanmaz Çelik boru kolları. Şimdi arabayı Galsshouse’a sürmeliyim -kapı ve penceremi gerçekleştiren işçilerin olduğu yere-. Bu 208 santimetre yüksekliğinde ve 472 santimetre genişliğinde… Yerleştirildiğinde görkemli olmalı.

saat1

1:00

Satın alan ve kendi IT/Güvenlik/Telefon sağlayıcıları arasındaki koordinasyonu görmek için müşterinin ofisinde bir toplantım var. Bu toplantı benim için asla acayip değil, şundan dolayı bu şekilde bir sorumluluğum yok. Toplantıya katıldım, şu sebeple satın alan görüşmede bulunmamı istedi. Satın alan sürekli önceliklidir.

3_15

3:15

Ofise geri döndüm ve birkaç merdiven detayı üstünde emek harcamayı deniyorum (merdiven detaylarından nefret ediyorum, daha ilkin çizmemiş yada inşa etmemiş biri için oldukça karmaşık). Neredeyse bir yıl ilkin bu merdiveni ben tasarladım ve detayların mümkün olduğunca sağlanması ve ayarlanabilmesini istedim. Yalnız yüklenici giderek karkas sisteme daha yakın bir duruş sergilemeye başladı, aslına bakarsak plan öncesinden bu şekilde değildi. Ben de sınırı olan seçeneklerle hareket etmek istemiyorum.

5:00

Ofisten ayrılma vakti, böylece kızımı okuldan alabilirim ve o da evde ödevlerini yapabilir (onun ödevlerini ben yapmıyorum fakat o ödevlerini tamamlayana kadar onunla yaşıyorum.).

6:02

Bu sabahki öneriyle ilgili sual. Patronum kızımla evde onun dersini çalışırken beni aradı. Numaranın ona ilişik bulunduğunu farketmedim, bu yüzden de herhangi bir çağrıymış şeklinde cevapladım. Bu sabah sunduğum öneriyle ilgili bazı sorularının bulunduğunu söylemiş oldu.

6:05

Patronum projeye kendi tedarikçimizle devam etmemiz ve derhal başlamamız için hazır olduğumuz mevzusunda beni bilgilendirdi. Muhteşem, işi sonlandırmak için iyi bir yol.

Günün geri kalanı -6:05’ten 11’e kadar- genel olarak mimarların ne yaptığıyla ilgili değil… Daha fazlaca evladı olan yetişkinle ilgili. Mimar olmayı seviyorum fakat evimdeki sorumlulukları da yerine getirmek durumundayım. Ben bu iki misyonu birlikte yerine getiriyorum ve bunu okuyan tüm mimarların başıyla bunu onayladıklarını ve şunu söyleyeceklerini umuyorum : ‘Evet, Salı benim için aynen böyleydi.’ Mimar olmak, hakkaten oldukça çekici bir meslek. Bir oldukça günüm sorumluluk ve görevlerimi sunmakla geçiyor. Bir proje üstünde tüm gün devam eden çizimler oldukça geride kaldı ve artık bu görevler için ofise geliyorum.

Ya sizin gününüz iyi mi geçiyor?

Article Tags:
·
Article Categories:
Analiz · Listeler · Nasıl Yapılır?
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: