May 10, 2016
27 Views
0 0

Minimalist, Taşınabilir ve Efektif Bir Tasarım

Written by

Portfolyosunu çoğunlukla minimalist modüler sistem taşınabilir yaşama hacimlerinin oluşturduğu MIMA  , bu defa sadece bir ayna ile mimariyi uçar efekt ile süslemeyi başardı.

Uçar efekt ile mimarlık literatürüne yeni bir laf daha kazandırmadım, avama yakışır şekilde süslemeye çalıştım sadece 🙂 .Şaka bir yana projenin minimal hatları, geometrik çizgileri ve keskin yapısı enerji verimliliği bakımından da ince düşünülmüş ve büyük avantaj sağlamış.

Bu tasarımı Archizula’ya taşıma amacımız yerini bulmuş olsun ve tasarımın diğer detaylarını inceleyelim o halde..

arczihula_tasarım_1

Öncelikle kütle olarak tamamen prefabrik olduğunu söylemeliyim.9 Metrelik ve 12 metrelik 2 farklı versiyonu bulunan MIMA House’un iç mekanları da çok verimli kullanılmış.

Tam bir minimalist kapsül ev mantığında olmasa da en ufak hacimler bile değerlendirilmiş diyebilirim.

archizula_tasarım_2

Baza diye tabir edebileceğim ve tanımlayacağım yapının siyah kaplama kısmı ile ayna ayrımı sanki bir photoshop efekti kullanılmış gibi tasarımı uçuyormuş hissine ulaştırıyor.Balon aydınlatmaların tercih edilmesi ki bunlar standar satış için teslim edilen ürünler arasında sanırım yok, balonların uçuracağı bir ev izlenimi yakalamanızı sağlıyor.

archizula_tasarım_3

Malzemelerin birleşim detaylarına dikkatli baktığımda kusursuzluk göze çarpmakta.Ama bu etkinin iyi bir ustalıktan ziyade modüler sistemden dolayı olması bu başarıyı yapaylaştırıyor.

Ülkemizde de benzer prefabrik girişimlerin olduğunu da hatırlatayım yeri gelmişken.Lakin bu denli estetik kaygı barındırmadığını düşündüğüm VEKON evleri de benzer amaçlarla orta ve üst gelir sınıfı kullanıcılara hitap ederek pazardaki yerini korumakta.

13166125_281612282178235_8458881584056574457_n

Sonuç: 

Neticede bu tür minimalist evleri üretim aşamalarına da çeşitli dönemlerde tanıklık etmiş bir mimar olarak çevreye en ufak zarar vermeden tamamlanabileceğinden ötürü sevimli buluyorum.Mimariyi yerel faktörlerden arındırarak her yerde kullanılacak bir eşyaymışçasına yorumlanabilir hale getirmesini de pek doğru bulmuyorum.Çünkü heryerin kendi dokusu olmalı, bir tasarım mükemmel görünmemeli.Uygulama esnasındaki derz birleşim hataları, ustaların zaman zaman kendi yorumlarını kullanarak oluşturdukları katma değerlerin varolması , mimarlığı doğrudan doğruya doğayla uyumlu ve daha ısınılabilir bir hale getiriyor.En azından ben böyle düşünüyorum..

:: Peki siz ne düşünüyor sunuz modüler mimari ve minimalist evlerin dünya çapında aynı konsept ile üretilmesi veya tasarımları hakkında?

 

Article Categories:
Analiz · Tasarım
http://www.dubidk.com

Archizula.com 'un kurucusu.Mimarlık mesleğine dair merak edilenleri kendi penceresinden yorumlayarak okuyuculara ulaştırıyor.Aynı zamanda kişisel blogunda da yazılar yazıyor.

Comments to Minimalist, Taşınabilir ve Efektif Bir Tasarım

  • başarılı bir çalışma..tebrik ederim paylaşım için de ayrıca teşekkürler

    Mimari haberler 06/06/2016 10:50 Cevapla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: